Get 20% off your first month with code TWENTY.

Redline Fight Sports
614 Massachusetts Avenue Cambridge, MA 02139  
617-868-2275

Class Types

Boxing, Kickboxing, Functional Fitness, Jiu Jitsu, Sparring, HIIT & Tabata, Kettlebell, MMA

Amenities

Cubbies
Gloves for Purchase
Gloves for Rent
Lockers for Rent
Retail
Showers
Towels for Rent
Water Filling Station
Water for Purchase

Cancellation Policy

24 hours

Neighborhood

Cambridge

Know before you go

  • New students should arrive 15 minutes before class starts to get acquainted with the facility and sign a waiver.
  • Read class descriptions to ensure you are reserving the appropriate level.
  • Muay Thai students should have: 16oz boxing gloves, shin pads, and a mouthpiece; MMA studios should have: MMA Training gloves, shin pads, and a mouthpiece; Brazilian Jiu-Jitsu students should have a mouthpiece.
  • Men should have a groin protector for Muay Thai, MMA and Brazilian Jiu-Jitsu classes.
  • Metered on street parking is available along Broadway ($0.25 per 15 min). City of Somerville parking meters are required to be paid until 8pm. City parking is free to all Somerville residents as long as you have a Somerville parking permit.
  • Wear comfortable workout clothes that you can freely move around and work up a sweat in. No “street shoes” in the gym, barefoot is fine, or wear your boxing, wrestling or martial arts shoes as long as they’re clean flat soles.
  • Bring water and a small towel.

 

STUDIO OVERVIEW

Redline Fight Sports ofers Chinese kickboxing, BJJ, wrestling, boxing and kickboxing classes in Cambridge. Redline strives to balance competitive martial arts with fitness to create a nurturing and inclusive environment where students can choose to pursue their own path as martial artists. 

Wednesday, January 24
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Boxing Class - Basics & Conditioning L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
12:00 - 1:00 PM Fighter-FIT - Form-n-Function strength_conditioning James Lena RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Boxing - L1.5 cardio Phil Dasilva RESERVE
8:00 - 9:00 PM MMA Sparring L3 cardio martial_arts Eric Grossman RESERVE
8:00 - 9:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
8:30 - 9:30 PM Kickboxing Mechanics cardio Josh Bartholomew RESERVE
Thursday, January 25
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Fighter- FIT cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing Class - Basics & Conditioning L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
1:00 - 2:00 PM BJJ (No GI) martial_arts Alexandre Oliveira RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Marc Melzer RESERVE
7:00 - 8:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) Beginner martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
7:00 - 8:00 PM Dutch Kickboxing L1.5 cardio Marc Melzer RESERVE
8:00 - 9:30 PM Boxing Techniques and Conditioning L1 & L2 cardio Lyle Lashley RESERVE
8:00 - 9:00 PM BJJ (No GI) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
Friday, January 26
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Boxing - L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
7:00 - 8:00 AM BJJ (No GI) martial_arts Paul Rosado RESERVE
8:00 - 9:00 AM Fighter Fit - Lion Zone Box-Fit cardio strength_conditioning Wahset Tafari RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1-2 advanced cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
5:00 - 6:00 PM Red HIIT cardio strength_conditioning Chris Beloste RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1-2 advanced cardio Paul Rosado RESERVE
6:00 - 7:00 PM Boxing - L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
7:00 - 8:30 PM MMA Sparring L3 cardio martial_arts Paul & Eric RESERVE
Saturday, January 27
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:00 AM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Dahir E RESERVE
10:00 - 11:00 AM Old Joint BJJ martial_arts Paul Rosado RESERVE
11:00 - 12:00 PM Wrestling L1 martial_arts Nic M. RESERVE
11:00 - 12:00 PM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Paul Rosado RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing & Kickboxing Sparring L2-L3 cardio martial_arts Paul Rosado RESERVE
12:00 - 1:00 PM BJJ (No GI) martial_arts David Salim RESERVE
1:00 - 2:00 PM Kung-Fu - Pin Sun Wing Chun martial_arts Rob Williams RESERVE
Sunday, January 28
Time Class Type Instructor
3:00 - 4:30 PM Women''s Only Kickboxing and Boxing Basics Class cardio Heather Thomas RESERVE
Monday, January 29
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM BJJ (Gi) martial_arts Paul Rosado RESERVE
7:00 - 8:00 AM Kickboxing Conditioning L1 cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
7:00 - 8:00 AM HIIT Boxing cardio Chris Beloste RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing - L1 cardio Paul Rosado RESERVE
6:00 - 7:00 PM Fighter- FIT cardio James Lena RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Dahir E RESERVE
8:00 - 9:00 PM Boxing - L1.5 cardio Heather Thomas RESERVE
Tuesday, January 30
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Fighter Fitness - Strength and Core cardio strength_conditioning Tara Jean Weaver RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Paul Rosado RESERVE
1:00 - 2:00 PM BJJ (Gi) martial_arts Alexandre Oliveira RESERVE
6:00 - 7:00 PM Dutch Kickboxing (Clinch) L2 cardio Marc Melzer RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Boxing - L1 cardio Heather Thomas RESERVE
7:00 - 8:00 PM MMA Fundamentals martial_arts Paul Rosado RESERVE
8:00 - 9:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
Wednesday, January 31
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Boxing Class - Basics & Conditioning L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
12:00 - 1:00 PM Fighter-FIT - Form-n-Function strength_conditioning James Lena RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Boxing - L1.5 cardio Phil Dasilva RESERVE
8:00 - 9:00 PM MMA Sparring L3 cardio martial_arts Eric Grossman RESERVE
8:00 - 9:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
8:30 - 9:30 PM Kickboxing Mechanics cardio Josh Bartholomew RESERVE
Thursday, February 1
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Fighter- FIT cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing Class - Basics & Conditioning L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
1:00 - 2:00 PM BJJ (No GI) martial_arts Alexandre Oliveira RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Marc Melzer RESERVE
7:00 - 8:00 PM Dutch Kickboxing L1.5 cardio Marc Melzer RESERVE
7:00 - 8:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) Beginner martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
8:00 - 9:30 PM Boxing Techniques and Conditioning L1 & L2 cardio Lyle Lashley RESERVE
8:00 - 9:00 PM BJJ (No GI) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE
Friday, February 2
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Boxing - L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
7:00 - 8:00 AM BJJ (No GI) martial_arts Paul Rosado RESERVE
8:00 - 9:00 AM Fighter Fit - Lion Zone Box-Fit cardio strength_conditioning Wahset Tafari RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1-2 advanced cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
5:00 - 6:00 PM Red HIIT cardio strength_conditioning Chris Beloste RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1-2 advanced cardio Paul Rosado RESERVE
6:00 - 7:00 PM Boxing - L1 cardio Wahset Tafari RESERVE
7:00 - 8:30 PM MMA Sparring L3 cardio martial_arts Paul & Eric RESERVE
Saturday, February 3
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:00 AM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Dahir E RESERVE
10:00 - 11:00 AM Old Joint BJJ martial_arts Paul Rosado RESERVE
11:00 - 12:00 PM Wrestling L1 martial_arts Nic M. RESERVE
11:00 - 12:00 PM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Paul Rosado RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing & Kickboxing Sparring L2-L3 cardio martial_arts Paul Rosado RESERVE
12:00 - 1:00 PM BJJ (No GI) martial_arts David Salim RESERVE
1:00 - 2:00 PM Kung-Fu - Pin Sun Wing Chun martial_arts Rob Williams RESERVE
Sunday, February 4
Time Class Type Instructor
3:00 - 4:30 PM Women''s Only Kickboxing and Boxing Basics Class cardio Heather Thomas RESERVE
Monday, February 5
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM BJJ (Gi) martial_arts Paul Rosado RESERVE
7:00 - 8:00 AM Kickboxing Conditioning L1 cardio Jacobo Kasperowski RESERVE
7:00 - 8:00 AM HIIT Boxing cardio Chris Beloste RESERVE
12:00 - 1:00 PM Boxing - L1 cardio Paul Rosado RESERVE
6:00 - 7:00 PM Fighter- FIT cardio James Lena RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing - L1 & L2 (shin guards req) cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Dahir E RESERVE
8:00 - 9:00 PM Boxing - L1.5 cardio Heather Thomas RESERVE
Tuesday, February 6
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Fighter Fitness - Strength and Core cardio strength_conditioning Tara Jean Weaver RESERVE
12:00 - 1:00 PM Kickboxing - Basics & Conditioning L1 cardio Paul Rosado RESERVE
1:00 - 2:00 PM BJJ (Gi) martial_arts Alexandre Oliveira RESERVE
6:00 - 7:00 PM Dutch Kickboxing (Clinch) L2 cardio Marc Melzer RESERVE
6:00 - 7:00 PM Kickboxing Conditioning L1 cardio Soap Am RESERVE
7:00 - 8:00 PM Boxing - L1 cardio Heather Thomas RESERVE
7:00 - 8:00 PM MMA Fundamentals martial_arts Paul Rosado RESERVE
8:00 - 9:00 PM Brazilian Jiu-Jitsu (Gi) martial_arts Prof. Carlos Neto RESERVE