Get 20% off your first 3 months with code DCFIT20.

MINT - Downtown
1001 16th Street NW Washington, DC 20036  
202-638-6468

Class Types

Vinyasa, Strength, Indoor Cycling & Biking, Barre, Pilates Mat, Interval Training, Cardio, HIIT & Tabata, Sculpt, Boot Camp, TRX & Suspension, Hatha

Amenities

Complimentary Towels
Locker Rooms
Lockers
Private Training
Showers
Spa
Water Fountain or Filling Station

Cancellation Policy

2 hours

Neighborhood

Downtown

Know before you go

  • Please arrive to class on time or a few minutes early. Members who arrive late to a scheduled class may not be permitted to join the class.
  • Use of cell phones or cameras of any type is strictly prohibited in the locker room.
  • All lockers are equipped with personal keyless locks.

STUDIO OVERVIEW

From filtered lemon water coolers throughout the club to eucalyptus infused face towels, the moment you walk into MINT, you’ll notice it’s not like most gyms. Our facilities are always clean, with an abundance of natural daylight and our amenities include keyless lockers and full towel service. With four studio spaces at each MINT location and over 180 classes per week - from high-intensity cycle and strength workouts, to restorative yoga and meditation - you’ll never be at a loss when it comes to keeping your fitness routine fresh. 

Friday, April 20
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:20 AM Flex - Total Body strength_conditioning Chris Barnes RESERVE
12:00 - 1:00 PM Vinyasa Yoga | Flow + Align (1-2) yoga_meditation_stretch Amy Engstrom RESERVE
5:30 - 6:15 PM RhythmRide cardio Sasha Whitney RESERVE
6:00 - 7:15 PM Vinyasa Yoga | Happy Hour Flow (1-2) yoga_meditation_stretch Amy Engstrom RESERVE
Saturday, April 21
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
10:30 - 11:25 AM POP Pilates pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
11:30 - 12:45 PM Vinyasa Yoga | Flow + Restore (1-2) yoga_meditation_stretch Laura Trejo RESERVE
Monday, April 23
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM FLEX - Lower Body strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 1:00 PM Vinyasa Yoga | Flow + Align (1-2) yoga_meditation_stretch Darin Volwiler RESERVE
12:00 - 12:50 PM Power Playground cardio strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:30 PM TRX Express strength_conditioning Jen Murray RESERVE
5:00 - 5:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
6:00 - 6:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
7:00 - 7:55 PM WERQ dance Janny Dinh RESERVE
Tuesday, April 24
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:15 AM RhythmRide cardio Audrey Lamb RESERVE
7:30 - 8:20 AM Power Playground pilates_barre Gabe Oran RESERVE
12:00 - 12:50 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
12:50 - 1:20 PM MINTCore strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
5:15 - 6:05 PM FLEX - Lower Body strength_conditioning Lindsay Grunwald RESERVE
5:30 - 6:20 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
6:15 - 7:15 PM Vinyasa Yoga | Deep Flow (2) yoga_meditation_stretch Shahrooz Shahandeh RESERVE
6:30 - 7:15 PM RhythmRide cardio Ori Korin RESERVE
7:30 - 8:30 PM Hatha Yoga | All Levels (1-2) yoga_meditation_stretch Dominique Fernandez RESERVE
Wednesday, April 25
Time Class Type Instructor
8:10 - 9:00 AM FLEX - Lower Body strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:50 PM Power Playground cardio strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:30 PM Intervals Express Ride cardio Linda Speerstra RESERVE
5:00 - 6:00 PM Power Pilates pilates_barre Timea Presley RESERVE
6:00 - 6:50 PM MiniBarre pilates_barre Elizabeth Glidden RESERVE
Thursday, April 26
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:00 AM Intervals Express Ride cardio Nicole Sears RESERVE
12:00 - 12:50 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
12:50 - 1:20 PM MINTCore strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
1:00 - 1:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
5:15 - 6:05 PM FLEX - Lower Body strength_conditioning Lindsay Grunwald RESERVE
5:30 - 6:20 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
6:15 - 7:05 PM MiniBarre pilates_barre Jeannie Baumann RESERVE
6:30 - 7:15 PM RhythmRide cardio Sasha Whitney RESERVE
Friday, April 27
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:20 AM Flex - Total Body strength_conditioning Chris Barnes RESERVE
12:00 - 1:00 PM Vinyasa Yoga | Flow + Align (1-2) yoga_meditation_stretch Darin Volwiler RESERVE
5:30 - 6:15 PM RhythmRide cardio Caitlyn O'Conor RESERVE
6:00 - 7:15 PM Vinyasa Yoga | Happy Hour Flow (1-2) yoga_meditation_stretch Amy Engstrom RESERVE
Saturday, April 28
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
10:30 - 11:25 AM POP Pilates pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
11:30 - 12:45 PM Vinyasa Yoga | Flow + Restore (1-2) yoga_meditation_stretch Mariana Matias RESERVE
Monday, April 30
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM FLEX - Lower Body strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 1:00 PM Vinyasa Yoga | Flow + Align (1-2) yoga_meditation_stretch Darin Volwiler RESERVE
12:00 - 12:50 PM Power Playground cardio strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:30 PM TRX Express strength_conditioning Jen Murray RESERVE
5:00 - 5:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
6:00 - 6:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
7:00 - 7:55 PM WERQ dance Karen Ma RESERVE
Tuesday, May 1
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:20 AM Power Playground pilates_barre Gabe Oran RESERVE
7:30 - 8:15 AM RhythmRide cardio Audrey Lamb RESERVE
12:00 - 12:50 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
12:50 - 1:20 PM MINTCore strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
5:15 - 6:05 PM FLEX - Lower Body strength_conditioning Lindsay Grunwald RESERVE
5:30 - 6:20 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
6:15 - 7:15 PM Vinyasa Yoga | Deep Flow (2) yoga_meditation_stretch Shahrooz Shahandeh RESERVE
6:30 - 7:15 PM RhythmRide cardio Ori Korin RESERVE
7:30 - 8:30 PM Hatha Yoga | All Levels (1-2) yoga_meditation_stretch Dominique Fernandez RESERVE
Wednesday, May 2
Time Class Type Instructor
8:10 - 9:00 AM FLEX - Lower Body strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:50 PM Power Playground cardio strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
12:00 - 12:30 PM Intervals Express Ride cardio Linda Speerstra RESERVE
5:00 - 6:00 PM Power Pilates pilates_barre Timea Presley RESERVE
6:00 - 6:50 PM MiniBarre pilates_barre Elizabeth Glidden RESERVE
Thursday, May 3
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:00 AM Intervals Express Ride cardio Nicole Sears RESERVE
12:00 - 12:50 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
12:50 - 1:20 PM MINTCore strength_conditioning Michael Carbajal RESERVE
1:00 - 1:50 PM MiniBarre pilates_barre Kathryn Kelly RESERVE
5:15 - 6:05 PM FLEX - Lower Body strength_conditioning Lindsay Grunwald RESERVE
5:30 - 6:20 PM TRX Bootcamp strength_conditioning boot_camp Michael Carbajal RESERVE
6:15 - 7:05 PM MiniBarre pilates_barre Jeannie Baumann RESERVE
6:30 - 7:15 PM RhythmRide cardio Sasha Whitney RESERVE