Get 20% off your first 3 months with code DCFIT20 .

Dance Loft on 14
4618 14th St NW Washington, DC 20009  
202-621-3670

Class Types

Ballet & Pointe, Latin, Tae Kwon Do, Zumba, Barre, Modern & Contemporary, Vinyasa, AcroYoga

Cancellation Policy

24 hours

Neighborhood

Ward 4

STUDIO OVERVIEW

Dance Loft on 14 is a spacious four-studio arts facility located in a historic Art Deco movie theater in the heart of Ward 4. We offer dance classes, space rentals for rehearsals and performances, and a performance series in our new theater.
 

Friday, July 21
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Honey Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:30 - 10:30 PM Acro Yoga Jam yoga_meditation_stretch Brian Cruikshank RESERVE
Saturday, July 22
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM ZOCA dance Tanya Nuchols RESERVE
10:00 - 11:00 AM Zumba dance Tanya Nuchols RESERVE
11:00 - 12:00 PM Barre Body pilates_barre Tanya Nuchols RESERVE
1:00 - 3:00 PM Qoya-Mindful Movement yoga_meditation_stretch Amy Tatsumi RESERVE
Sunday, July 23
Time Class Type Instructor
1:30 - 3:00 PM Ballet: Intermediate dance Alvaro Palau RESERVE
3:00 - 4:00 PM Ballet: Pointe dance Alvaro Palau RESERVE
4:00 - 5:30 PM Modern/Contemporary Technique with Edward Franklin dance Edward Franklin RESERVE
Monday, July 24
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:00 - 11:30 AM Ballet: Beginner dance Sylvana Christopher RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:00 PM Latin Dance Series: Featuring Salsa & Merengue dance Rachelle Brignoni RESERVE
7:00 - 8:15 PM Ballet: Intermediate dance Luis Torres RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Tuesday, July 25
Time Class Type Instructor
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Wednesday, July 26
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Gentle Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
6:00 - 7:00 PM Beginning Contemporary Dance for Adults dance Sylvana Christopher RESERVE
7:00 - 8:00 PM Karibfit: Carribean-inspired fitness dance Neki Netty RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Thursday, July 27
Time Class Type Instructor
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:15 PM Ballet: Intermediate dance Royce Zackery RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Friday, July 28
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Honey Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:30 - 10:30 PM Acro Yoga Jam yoga_meditation_stretch Brian Cruikshank RESERVE
Saturday, July 29
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM ZOCA dance Tanya Nuchols RESERVE
10:00 - 11:00 AM Zumba dance Tanya Nuchols RESERVE
11:00 - 12:00 PM Barre Body pilates_barre Tanya Nuchols RESERVE
1:00 - 3:00 PM Qoya-Mindful Movement yoga_meditation_stretch Amy Tatsumi RESERVE
Sunday, July 30
Time Class Type Instructor
1:30 - 3:00 PM Ballet: Intermediate dance Alvaro Palau RESERVE
3:00 - 4:00 PM Ballet: Pointe dance Alvaro Palau RESERVE
4:00 - 5:30 PM Modern/Contemporary Technique with Edward Franklin dance Edward Franklin RESERVE
Monday, July 31
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:00 - 11:30 AM Ballet: Beginner dance Sylvana Christopher RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:00 PM Latin Dance Series: Featuring Salsa & Merengue dance Rachelle Brignoni RESERVE
7:00 - 8:15 PM Ballet: Intermediate dance Luis Torres RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Tuesday, August 1
Time Class Type Instructor
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Wednesday, August 2
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Gentle Flow yoga_meditation_stretch Ellie Bernstein RESERVE
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
6:00 - 7:00 PM Beginning Contemporary Dance for Adults dance Sylvana Christopher RESERVE
7:00 - 8:00 PM Karibfit: Carribean-inspired fitness dance Neki Netty RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE
Thursday, August 3
Time Class Type Instructor
10:30 - 12:00 PM Open Ballet Class dance Stuart Loungway RESERVE
7:00 - 8:15 PM Ballet: Intermediate dance Royce Zackery RESERVE
7:00 - 8:00 PM Tae-Kwon Do martial_arts Brian Wright RESERVE