Get 20% off your first 3 months with code DCFIT20.

Fit360
3058 Mount Pleasant St. Northwest Washington, DC 20009  
202-422-5995

Class Types

Kettlebell, Functional Fitness, TRX & Suspension, Pilates Mat, Boxing, Kickboxing, Sculpt, HIIT & Tabata, Vinyasa, Running, Jiu Jitsu

Amenities

Water for Purchase

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Mt. Pleasant

STUDIO OVERVIEW

There comes a point for many when treadmills & traditional machines just don’t do it for you anymore..where overcrowded workout floors with machines can bog you down with the same old routine, or group classes with overbearing, repetitive movements.
FIT360DC is your neighborhood solution, with 24/7 access to the best in high-level functional training that gets you the body you want…  & machines and equipment that support a full range of functional fitness that give you a leaner, stronger body that moves better through the challenges of an active, everyday life.

Friday, April 20
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 AM Group X-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
6:00 - 7:00 PM LIFT-FIT strength_conditioning Nino Malong RESERVE
7:00 - 8:00 PM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
Saturday, April 21
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
10:00 - 11:00 AM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
11:00 - 11:45 AM Foundation-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
11:00 - 12:00 PM Jiu Jitsu martial_arts Nino Malong RESERVE
12:00 - 1:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
Sunday, April 22
Time Class Type Instructor
9:15 - 10:00 AM BOSU Pilates-FIT pilates_barre strength_conditioning Ilana Ostrin RESERVE
10:00 - 11:00 AM Pro-FIT strength_conditioning Amon Alexander RESERVE
11:00 - 12:00 PM Yoga-FIT yoga_meditation_stretch Jenna Grubman RESERVE
12:00 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Amon Alexander RESERVE
Monday, April 23
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
7:00 - 7:45 AM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
6:15 - 7:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 PM Foundation-FIT strength_conditioning Bianca Russo RESERVE
7:00 - 8:00 PM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
8:00 - 8:45 PM LIFT-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
Tuesday, April 24
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 7:45 AM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
12:15 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Bianca Russo RESERVE
6:00 - 7:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:00 PM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:30 PM Run-FIT cardio Robin Aubry RESERVE
8:00 - 8:45 PM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
Wednesday, April 25
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 AM Core-FIT strength_conditioning May Bend RESERVE
6:15 - 7:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 8:00 PM LIFT-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
8:00 - 9:00 PM Yoga-FIT yoga_meditation_stretch Amina Jamai RESERVE
Thursday, April 26
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 7:45 AM Pro-FIT II strength_conditioning Brian McGee RESERVE
12:15 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Khetab Claiborne RESERVE
6:00 - 7:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:00 PM Pro-FIT II strength_conditioning Brian McGee RESERVE
8:00 - 8:45 PM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
Friday, April 27
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 AM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
6:00 - 7:00 PM LIFT-FIT strength_conditioning Nino Malong RESERVE
7:00 - 8:00 PM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
Saturday, April 28
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
10:00 - 11:00 AM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
11:00 - 11:45 AM Foundation-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
11:00 - 12:00 PM Jiu Jitsu martial_arts Nino Malong RESERVE
12:00 - 1:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
Sunday, April 29
Time Class Type Instructor
9:15 - 10:00 AM BOSU Pilates-FIT pilates_barre strength_conditioning Ilana Ostrin RESERVE
10:00 - 11:00 AM Pro-FIT strength_conditioning Amon Alexander RESERVE
11:00 - 12:00 PM Yoga-FIT yoga_meditation_stretch Jenna Grubman RESERVE
12:00 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Amon Alexander RESERVE
Monday, April 30
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
7:00 - 7:45 AM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
6:15 - 7:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 PM Foundation-FIT strength_conditioning Bianca Russo RESERVE
7:00 - 8:00 PM Box-FIT cardio Nino Malong RESERVE
8:00 - 8:45 PM LIFT-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
Tuesday, May 1
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 7:45 AM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
12:15 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Bianca Russo RESERVE
6:00 - 7:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:00 PM Pro-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:30 PM Run-FIT cardio Robin Aubry RESERVE
8:00 - 8:45 PM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE
Wednesday, May 2
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 7:45 AM Core-FIT strength_conditioning May Bend RESERVE
6:15 - 7:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
7:00 - 8:00 PM LIFT-FIT strength_conditioning Chris Williamson RESERVE
8:00 - 9:00 PM Yoga-FIT yoga_meditation_stretch Amina Jamai RESERVE
Thursday, May 3
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Group X-FIT strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 7:45 AM Pro-FIT II strength_conditioning Brian McGee RESERVE
12:15 - 1:00 PM Group X-FIT strength_conditioning Khetab Claiborne RESERVE
6:00 - 7:00 PM HIIT-FIT cardio strength_conditioning Brian McGee RESERVE
7:00 - 8:00 PM Pro-FIT II strength_conditioning Brian McGee RESERVE
8:00 - 8:45 PM Group X-FIT strength_conditioning Christa Cocumelli RESERVE