Get 20% off your first month with code TWENTY.

Pole Pressure - Downtown DC
1322 14th St NW, Second Floor Washington, DC 20005  
202-667-7653

Class Types

Aerial & Trapeze, AcroYoga, Stretching, Lyra (Hoop)

Amenities

Cubbies
Free Mats
Restrooms

Cancellation Policy

24 hours

Neighborhood

Logan Circle

Know before you go

  • Shorts are encouraged for pole classes
  • Leggings are encouraged for aerial classes
  • Normally we dance barefoot, but feel free to wear heels (must have an ankle strap)

STUDIO OVERVIEW

Pole Pressure is the premier pole, aerial, and flexibility studio in the Washington, DC and Virginia area.

Tuesday, October 16
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 1 + 2 dance Julia RESERVE
6:30 - 7:30 PM Pole Trix dance John RESERVE
6:30 - 7:30 PM Pole Body Extreme dance Annastasia RESERVE
7:35 - 8:35 PM Deep Stretch & Flexibility yoga_meditation_stretch Daphna RESERVE
7:35 - 8:35 PM Pole All Levels dance Kayla RESERVE
Wednesday, October 17
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Aerial Yoga yoga_meditation_stretch Sarah RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 1 dance Laura RESERVE
6:30 - 7:30 PM Firm & Flexy dance Laura RESERVE
6:30 - 7:30 PM Acro Yoga yoga_meditation_stretch Sarah RESERVE
7:35 - 8:35 PM Handstand dance Mauricio RESERVE
7:35 - 8:35 PM Poletry dance Sarah RESERVE
Thursday, October 18
Time Class Type Instructor
5:00 - 6:00 PM Open Practice dance Featured RESERVE
6:00 - 7:25 PM Aerial Conditioning dance Rebecca RESERVE
6:30 - 7:30 PM Chair Play dance Khristena RESERVE
Friday, October 19
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 2 dance Julia RESERVE
6:30 - 7:30 PM Aerial Hoop For Beginners & Open Hoop Practice For All dance Ann RESERVE
6:30 - 7:30 PM Spin Pole dance Annastasia RESERVE
7:35 - 8:35 PM Pole 1 + 2 dance Julia RESERVE
7:35 - 8:35 PM Deep Stretch & Flexibility yoga_meditation_stretch Annastasia RESERVE
Saturday, October 20
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:00 AM Handstand dance Mauricio RESERVE
10:00 - 11:00 AM Pole 1 + 2 dance Francesca RESERVE
11:00 - 12:00 PM Pole 2 + 3 dance Julia RESERVE
12:05 - 1:05 PM Pole 1 dance Julia RESERVE
1:05 - 2:05 PM Open Practice dance Featured RESERVE
Sunday, October 21
Time Class Type Instructor
11:05 - 12:05 PM Aerial Hoop For Beginners & Open Hoop Practice For All dance John RESERVE
12:20 - 1:20 PM Deep Stretch & Flexibility yoga_meditation_stretch Francesca RESERVE
12:20 - 1:20 PM Pole 3 + Trix dance Annastasia RESERVE
1:20 - 2:20 PM Open Practice dance Featured RESERVE
2:20 - 3:20 PM Open Practice dance Featured RESERVE
Monday, October 22
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Bands & Blocks dance Tonya RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 2 dance Andrew RESERVE
6:30 - 7:30 PM Aerial Hoop For Beginners & Open Hoop Practice For All dance Tonya RESERVE
6:30 - 7:30 PM Int/Adv Pole Foundations dance Sarah RESERVE
7:35 - 8:35 PM Champions Training (Invitation Only) dance Yulika RESERVE
7:35 - 8:35 PM Aerial Hoop 1 dance Tonya RESERVE
8:40 - 9:40 PM Open Practice dance Featured RESERVE
Tuesday, October 23
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 1 + 2 dance Julia RESERVE
6:30 - 7:30 PM Pole Body Extreme dance Annastasia RESERVE
6:30 - 7:30 PM Pole Trix dance John RESERVE
7:35 - 8:35 PM Deep Stretch & Flexibility yoga_meditation_stretch Daphna RESERVE
7:35 - 8:35 PM Pole All Levels dance Kayla RESERVE
Wednesday, October 24
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Aerial Yoga yoga_meditation_stretch Sarah RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 1 dance Laura RESERVE
6:30 - 7:30 PM Acro Yoga yoga_meditation_stretch Sarah RESERVE
6:30 - 7:30 PM Firm & Flexy dance Laura RESERVE
7:35 - 8:35 PM Poletry dance Crystal RESERVE
Thursday, October 25
Time Class Type Instructor
5:00 - 6:00 PM Open Practice dance Featured RESERVE
6:00 - 7:25 PM Aerial Conditioning dance Rebecca RESERVE
6:30 - 7:30 PM Chair Play dance Khristena RESERVE
Saturday, October 27
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:00 AM Handstand dance Mauricio RESERVE
10:00 - 11:00 AM Pole 1 + 2 dance Alex RESERVE
11:00 - 12:00 PM Pole 2 + 3 dance Julia RESERVE
12:05 - 1:05 PM Pole 1 dance Julia RESERVE
Sunday, October 28
Time Class Type Instructor
11:05 - 12:05 PM Aerial Hoop For Beginners & Open Hoop Practice For All dance John RESERVE
12:20 - 1:20 PM Pole 3 + Trix dance Annastasia RESERVE
12:20 - 1:20 PM Deep Stretch & Flexibility yoga_meditation_stretch Daphna RESERVE
1:20 - 2:20 PM Open Practice dance Featured RESERVE
Monday, October 29
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:25 PM Open Practice dance Featured RESERVE
5:25 - 6:25 PM Bands & Blocks dance Tonya RESERVE
5:25 - 6:25 PM Pole 2 dance Andrew RESERVE
6:30 - 7:30 PM Int/Adv Pole Foundations dance Sarah RESERVE
6:30 - 7:30 PM Aerial Hoop For Beginners & Open Hoop Practice For All dance Tonya RESERVE
7:35 - 8:35 PM Aerial Hoop 1 dance Tonya RESERVE
7:35 - 8:35 PM Champions Training (Invitation Only) dance Yulika RESERVE
8:40 - 9:40 PM Open Practice dance Featured RESERVE