Get 20% off your first month with code TWENTY .

Body & Pole
115 West 27th street New York, NY 10001  
212-334-6900

Class Types

Stretching, Aerial & Trapeze

Amenities

Changing rooms
Lockers

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Chelsea

Know before you go

  • If you have never taken an aerial or pole class or have very limited experience, you MUST take an intro level class first.
  • DO NOT BE LATE! Please arrive at least 15 minutes before your scheduled class time. If you are not on the floor and ready to roll within the first 5 minutes of class, you will not be allowed in and will lose your class credit. Body & Pole has a very strict lateness policy, it is for your safety.
  • Read the class descriptions before signing up to a class, make sure it is the appropriate level for your abilities.
  • Please wear the appropriate apparel for your class, it will make your experience much more enjoyable!
  • Bring a lock, the studio has lockers for your personal belongings.

STUDIO OVERVIEW

With over 9000 square ft of Poles, Aerial Fabric, Aerial Hoop and more, Body & Pole is the largest Pole Fitness and Aerial Dance studio in NYC, yet offering the experience of intimate classes by our world-renowned instructors.At Body & Pole we offer over 140 weekly classes on our schedule which you will not find anywhere else.  Pole Fitness, Hammock Fluidity, Aerial Hoop, Aerial Fabric, Flexibility Training, Vertical Ballet Barre, BodyART, special workshops and so much more.
Please wear proper attire when visiting the studio. Proper attire is: Athletic wear such as opaque fitted shorts (loose material will not be allowed), sports bras and/or tank tops, or opaque leggings for aerial classes. No see-through material is allowed and undergarments are not allowed to be used as workout attire.

Wednesday, September 20
Time Class Type Instructor
10:15 - 11:45 AM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
10:30 - 11:45 AM INVERTable - OPEN LEVEL dance Isaac Pena RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO HOOP dance Alexandria Grime RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Tracee Kafer RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
12:00 - 1:15 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO FABRIC dance Amanda Goble RESERVE
1:30 - 3:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Alexandria Grime RESERVE
4:00 - 5:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Zoe Kantor RESERVE
4:45 - 6:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:00 - 7:30 PM SPINNY POLE - LEVEL 2 dance Sam Doblick RESERVE
6:00 - 7:30 PM INTRO TO POLE dance Stella Fink RESERVE
6:00 - 7:30 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Jessi Colon RESERVE
6:15 - 7:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:15 - 7:30 PM INTRO TO HOOP dance Elaina Royter RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Stella Fink RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Sam Doblick RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 3 dance Tehera Nesfield RESERVE
8:00 - 9:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Elena Delgado RESERVE
Thursday, September 21
Time Class Type Instructor
9:45 - 11:00 AM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Alexandria Grime RESERVE
10:15 - 11:45 AM POLE - LEVEL 2 dance Zoe Kantor RESERVE
10:15 - 11:45 AM FLEXIBILITY Level 2 - MOCK dance Taylor Nischan RESERVE
10:30 - 11:45 AM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Zoe Kantor RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Joshua Dean RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Neumy Lee RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO HOOP dance Rachel Louis RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO FABRIC dance Lynze Schiller RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Joshua Dean RESERVE
1:45 - 3:15 PM INTRO TO POLE dance Roz Mays RESERVE
3:00 - 4:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Ivory Fox RESERVE
3:45 - 5:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 1 dance Armando Gonzalez RESERVE
4:30 - 5:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Nolan McKew RESERVE
5:15 - 6:45 PM INTRO TO POLE dance Jessi Colon RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Zoe Kantor RESERVE
6:00 - 7:30 PM HOOP FLUIDITY - LEVEL 1 & 2 dance Alexandria Grime RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Brigitte Madera RESERVE
6:15 - 7:30 PM INTRO TO FABRIC dance Fran Sperling RESERVE
7:00 - 8:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Michelle Natoli RESERVE
7:45 - 9:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Jen James RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Armando Gonzalez RESERVE
8:45 - 10:00 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Jeni Janover RESERVE
Friday, September 22
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM EXPRESS POLE - LEVEL 1 & UP dance Kasia J RESERVE
10:15 - 11:45 AM INTRO TO POLE dance Kelly McLaughlin RESERVE
10:30 - 11:45 AM INTRO TO HOOP dance Jen Tserng RESERVE
11:45 - 1:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Armando Gonzalez RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Jen Kovacs RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Accro Brandon RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Amanda Goble RESERVE
1:30 - 2:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Fran Sperling RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Stella Fink RESERVE
4:30 - 5:45 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Allison Schieler RESERVE
5:00 - 6:30 PM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Jessi Colon RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 3 & 4 dance Kyra Johannesen RESERVE
6:00 - 7:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 & UP dance Fran Sperling RESERVE
6:00 - 7:15 PM INTRO TO HOOP dance Mathieu Leopold RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 3 dance Jessi Colon RESERVE
6:45 - 8:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Zoe Kantor RESERVE
7:30 - 8:45 PM INTRO TO FABRIC dance Samantha Marsh RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
8:30 - 10:00 PM FINDING YOUR FREESTYLE - LEVEL 2 & UP dance Tracee Kafer RESERVE
8:30 - 9:45 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Stella Fink RESERVE
Saturday, September 23
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:30 AM POLE POWER - LEVEL 3 & 4 dance Kelly McLaughlin RESERVE
10:00 - 11:30 AM INTRO TO POLE dance Irmingard Mayer RESERVE
10:15 - 11:30 AM RING THING - OPEN LEVEL dance Kat Kitfield RESERVE
10:30 - 11:45 AM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Roz Mays RESERVE
11:45 - 1:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 2 dance Jessi Colon RESERVE
12:00 - 1:15 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Emily Sanderson RESERVE
12:15 - 1:30 PM INTRO TO FABRIC dance Amanda Goble RESERVE
1:30 - 3:00 PM SPINNY POLE - LEVEL 2 dance Irmingard Mayer RESERVE
1:30 - 2:45 PM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Marisa Merliss RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE - LEVEL 4 dance Accro Brandon RESERVE
1:45 - 3:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Elena Delgado RESERVE
1:45 - 3:00 PM INTRO TO HOOP dance Amanda Goble RESERVE
3:15 - 4:30 PM INTRO TO FABRIC dance Elena Delgado RESERVE
3:15 - 4:45 PM POLE - LEVEL 3 dance Zoe Kantor RESERVE
3:15 - 4:45 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Roland Brown RESERVE
3:15 - 4:45 PM INTRO TO POLE dance Jessi Colon RESERVE
3:30 - 4:45 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Emily Sanderson RESERVE
4:45 - 6:00 PM INTRO TO HOOP dance Summer Lacy RESERVE
5:00 - 6:30 PM HOOP FLUIDITY - LEVEL 1 & 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
5:00 - 6:30 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Emily Sanderson RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Jessi Colon RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Sam Doblick RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Summer Lacy RESERVE
6:45 - 8:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Mathieu Leopold RESERVE
Sunday, September 24
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:45 AM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Stella Fink RESERVE
9:45 - 11:00 AM INTRO TO HOOP dance Mathieu Leopold RESERVE
10:00 - 11:30 AM INTRO TO POLE dance Sam Doblick RESERVE
10:30 - 12:00 PM POLE POWER - OPEN LEVEL dance Kasia J RESERVE
10:45 - 12:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Fran Sperling RESERVE
11:00 - 12:30 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Alexandria Grime RESERVE
11:15 - 12:30 PM INTRO TO FABRIC dance Mathieu Leopold RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 1 dance Stella Fink RESERVE
12:15 - 1:45 PM POLE - LEVEL 3 dance Kelly McLaughlin RESERVE
12:30 - 2:00 PM HAMMOCK FLUIDITY - LEVEL 1 & UP dance Samantha Marsh RESERVE
12:45 - 2:00 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Anna Thomas Henry RESERVE
12:45 - 2:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Joanna Skora RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE - LEVEL 2 dance Irmingard Mayer RESERVE
2:00 - 3:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Kelly McLaughlin RESERVE
2:15 - 3:45 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
2:15 - 3:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
3:15 - 4:45 PM INTRO TO POLE dance Brigitte Madera RESERVE
3:45 - 5:15 PM SPINNY POLE - LEVEL 3 & 4 dance Irmingard Mayer RESERVE
4:00 - 5:15 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
4:00 - 5:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Mathieu Leopold RESERVE
4:15 - 5:30 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Kat Kitfield RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Brigitte Madera RESERVE
5:30 - 7:00 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Pauline Sherrow RESERVE
5:30 - 7:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
5:30 - 6:45 PM INTRO TO HOOP dance Jen Tserng RESERVE
7:15 - 8:45 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Jessi Colon RESERVE
Monday, September 25
Time Class Type Instructor
10:15 - 11:45 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
10:15 - 11:45 AM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Zoe Kantor RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
12:00 - 1:30 PM INTRO TO POLE dance Stella Fink RESERVE
12:00 - 1:15 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Anna Thomas Henry RESERVE
12:15 - 1:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Summer Lacy RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO HOOP dance Joanna Skora RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 & UP dance Summer Lacy RESERVE
1:45 - 3:00 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
4:00 - 5:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Accro Brandon RESERVE
4:00 - 5:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Anna Thomas Henry RESERVE
4:45 - 6:00 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Kelly McLaughlin RESERVE
6:00 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 3 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Jen James RESERVE
6:15 - 7:45 PM POLE - LEVEL 4 dance Ivory Fox RESERVE
6:15 - 7:30 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Kat Kitfield RESERVE
7:45 - 9:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Olga Karmansky RESERVE
7:45 - 9:15 PM INTRO TO POLE dance Pauline Sherrow RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
7:45 - 9:00 PM INTRO TO FABRIC dance Jen James RESERVE
8:00 - 9:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Kelly McLaughlin RESERVE
Tuesday, September 26
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM EXPRESS CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
10:15 - 11:45 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
10:30 - 11:45 AM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Jen James RESERVE
12:00 - 1:30 PM INTRO TO POLE dance Irmingard Mayer RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Michelle Natoli RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 & UP dance Jen James RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Samantha Marsh RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO HOOP dance Samantha Marsh RESERVE
1:30 - 2:45 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Tyler Shaqiri RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 & UP dance Megan Hornaday RESERVE
1:45 - 3:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
3:15 - 4:30 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Jeni Janover RESERVE
4:15 - 5:45 PM HAMMOCK FLUIDITY - LEVEL 1 & UP dance Samantha Marsh RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Roz Mays RESERVE
5:00 - 6:15 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Ivory Fox RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 3 & 4 dance Kelly McLaughlin RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Rachel Louis RESERVE
6:15 - 7:30 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Emily Sanderson RESERVE
6:30 - 8:00 PM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Irmingard Mayer RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 2 dance Kelly McLaughlin RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Elaina Royter RESERVE
7:45 - 9:00 PM INTRO TO HOOP dance Amanda Goble RESERVE
8:15 - 9:30 PM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Marisa Merliss RESERVE
8:30 - 10:30 PM Showcase Series: Group Pole - Level 1 & Up dance Jessi Colon RESERVE
Wednesday, September 27
Time Class Type Instructor
8:45 - 10:15 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Isaac Pena RESERVE
10:15 - 11:45 AM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
10:30 - 11:45 AM INVERTable - OPEN LEVEL dance Isaac Pena RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO HOOP dance Alexandria Grime RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Tracee Kafer RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
12:00 - 1:15 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Kat Kitfield RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO FABRIC dance Amanda Goble RESERVE
1:30 - 3:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Alexandria Grime RESERVE
4:00 - 5:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Kelly McLaughlin RESERVE
4:45 - 6:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:00 - 7:30 PM SPINNY POLE - LEVEL 2 dance Jessi Colon RESERVE
6:00 - 7:30 PM INTRO TO POLE dance Irmingard Mayer RESERVE
6:00 - 7:30 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Emily Sanderson RESERVE
6:15 - 7:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:15 - 7:30 PM INTRO TO HOOP dance Elaina Royter RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Stella Fink RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Emily Sanderson RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 3 dance Tehera Nesfield RESERVE
8:00 - 9:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Elena Delgado RESERVE
Thursday, September 28
Time Class Type Instructor
9:45 - 11:00 AM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Alexandria Grime RESERVE
10:15 - 11:45 AM POLE - LEVEL 2 dance Zoe Kantor RESERVE
10:30 - 11:45 AM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Zoe Kantor RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO HOOP dance Rachel Louis RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Joshua Dean RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Neumy Lee RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO FABRIC dance Lynze Schiller RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Joshua Dean RESERVE
1:45 - 3:15 PM INTRO TO POLE dance Roz Mays RESERVE
3:00 - 4:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Ivory Fox RESERVE
3:30 - 5:00 PM POLE LEVEL 1 - MOCK dance Dalijah Franklin RESERVE
3:45 - 5:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 1 dance Jeni Janover RESERVE
4:30 - 5:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Nolan McKew RESERVE
5:15 - 6:45 PM INTRO TO POLE dance Jessi Colon RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Zoe Kantor RESERVE
6:00 - 7:30 PM HOOP FLUIDITY - LEVEL 1 & 2 dance Alexandria Grime RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Roz Mays RESERVE
6:15 - 7:30 PM INTRO TO FABRIC dance Tyler Shaqiri RESERVE
7:00 - 8:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Michelle Natoli RESERVE
7:45 - 9:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Tyler Shaqiri RESERVE
7:45 - 9:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Stella Fink RESERVE
8:45 - 10:00 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Accro Brandon RESERVE
Friday, September 29
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM EXPRESS POLE - LEVEL 1 & UP dance Kasia J RESERVE
10:15 - 11:45 AM INTRO TO POLE dance Irmingard Mayer RESERVE
10:30 - 11:45 AM INTRO TO HOOP dance Jen Tserng RESERVE
11:45 - 1:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Armando Gonzalez RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Neumy Lee RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Accro Brandon RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Summer Lacy RESERVE
1:30 - 2:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Fran Sperling RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Stella Fink RESERVE
4:30 - 5:45 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Ivory Fox RESERVE
5:00 - 6:30 PM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Brigitte Madera RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 3 & 4 dance Kyra Johannesen RESERVE
6:00 - 7:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 & UP dance Fran Sperling RESERVE
6:00 - 7:15 PM INTRO TO HOOP dance Mathieu Leopold RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 3 dance Irmingard Mayer RESERVE
6:45 - 8:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 2 dance Zoe Kantor RESERVE
7:30 - 8:45 PM INTRO TO FABRIC dance Samantha Marsh RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
8:30 - 10:00 PM FINDING YOUR FREESTYLE - LEVEL 2 & UP dance Tracee Kafer RESERVE
8:30 - 9:45 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Stella Fink RESERVE
Saturday, September 30
Time Class Type Instructor
10:00 - 11:30 AM POLE POWER - LEVEL 3 & 4 dance Kasia J RESERVE
10:00 - 11:30 AM INTRO TO POLE dance Irmingard Mayer RESERVE
10:15 - 11:30 AM RING THING - OPEN LEVEL dance Mathieu Leopold RESERVE
10:30 - 11:45 AM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Alexandria Grime RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Roz Mays RESERVE
11:45 - 1:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 2 dance Kasia J RESERVE
12:00 - 1:15 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Maria Del Mar RESERVE
12:15 - 1:30 PM INTRO TO FABRIC dance Fran Sperling RESERVE
1:30 - 3:00 PM SPINNY POLE - LEVEL 2 dance Irmingard Mayer RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE - LEVEL 4 dance Accro Brandon RESERVE
1:30 - 2:45 PM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Marisa Merliss RESERVE
1:45 - 3:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Elena Delgado RESERVE
1:45 - 3:00 PM INTRO TO HOOP dance Fran Sperling RESERVE
3:15 - 4:30 PM INTRO TO FABRIC dance Elena Delgado RESERVE
3:15 - 4:45 PM POLE - LEVEL 3 dance Zoe Kantor RESERVE
3:15 - 4:45 PM POLE POWER - LEVEL 1 & 2 dance Roland Brown RESERVE
3:15 - 4:45 PM INTRO TO POLE dance Roz Mays RESERVE
3:30 - 4:45 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Accro Brandon RESERVE
4:45 - 6:00 PM INTRO TO HOOP dance Amanda Goble RESERVE
5:00 - 6:30 PM HOOP FLUIDITY - LEVEL 1 & 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
5:00 - 6:30 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Neumy Lee RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Armando Gonzalez RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Sam Doblick RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Amanda Goble RESERVE
6:45 - 8:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Mathieu Leopold RESERVE
Sunday, October 1
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:45 AM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Stella Fink RESERVE
9:45 - 11:00 AM INTRO TO HOOP dance Mathieu Leopold RESERVE
10:00 - 11:30 AM INTRO TO POLE dance Sam Doblick RESERVE
10:30 - 12:00 PM POLE POWER - OPEN LEVEL dance Armando Gonzalez RESERVE
10:45 - 12:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Fran Sperling RESERVE
11:00 - 12:30 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Alexandria Grime RESERVE
11:15 - 12:30 PM INTRO TO FABRIC dance Mathieu Leopold RESERVE
11:45 - 1:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 1 dance Jeni Janover RESERVE
12:15 - 1:45 PM POLE - LEVEL 3 dance Stella Fink RESERVE
12:30 - 2:00 PM HAMMOCK FLUIDITY - LEVEL 1 & UP dance Samantha Marsh RESERVE
12:45 - 2:00 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Phillip Evans RESERVE
12:45 - 2:00 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Joanna Skora RESERVE
1:30 - 3:00 PM POLE - LEVEL 2 dance Irmingard Mayer RESERVE
2:00 - 3:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Kasia J RESERVE
2:15 - 3:45 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Anna Thomas Henry RESERVE
2:15 - 3:45 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
3:15 - 4:45 PM INTRO TO POLE dance Brigitte Madera RESERVE
3:45 - 5:15 PM SPINNY POLE - LEVEL 3 & 4 dance Irmingard Mayer RESERVE
4:00 - 5:15 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
4:00 - 5:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Mathieu Leopold RESERVE
4:15 - 5:30 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Kat Kitfield RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 1 dance Brigitte Madera RESERVE
5:30 - 7:00 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Pauline Sherrow RESERVE
5:30 - 7:00 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Mathieu Leopold RESERVE
5:30 - 6:45 PM INTRO TO HOOP dance Alexandria Grime RESERVE
7:15 - 8:45 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance To Be Determined RESERVE
Monday, October 2
Time Class Type Instructor
10:15 - 11:45 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Allison Schieler RESERVE
10:15 - 11:45 AM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Irmingard Mayer RESERVE
12:00 - 1:15 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Anna Thomas Henry RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
12:00 - 1:30 PM INTRO TO POLE dance Stella Fink RESERVE
12:15 - 1:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Summer Lacy RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO HOOP dance Joanna Skora RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 & UP dance Summer Lacy RESERVE
1:45 - 3:00 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
4:00 - 5:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 dance Anna Thomas Henry RESERVE
4:00 - 5:30 PM POLE - LEVEL 3 dance Accro Brandon RESERVE
4:45 - 6:00 PM INTRO TO FABRIC dance Joanna Skora RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Armando Gonzalez RESERVE
6:00 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 3 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Anna Thomas Henry RESERVE
6:15 - 7:45 PM POLE - LEVEL 4 dance Ivory Fox RESERVE
6:15 - 7:30 PM RING THING - OPEN LEVEL dance Zoe Kantor RESERVE
7:45 - 9:15 PM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Olga Karmansky RESERVE
7:45 - 9:15 PM INTRO TO POLE dance Pauline Sherrow RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
7:45 - 9:00 PM INTRO TO FABRIC dance Anna Thomas Henry RESERVE
8:00 - 9:30 PM POLE'OGRAPHY - LEVEL 1 & 2 dance Armando Gonzalez RESERVE
Tuesday, October 3
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM EXPRESS CoreAerial - OPEN LEVEL dance Viveca Williams RESERVE
10:15 - 11:45 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 1 yoga_meditation_stretch dance Lara Michaels RESERVE
10:30 - 11:45 AM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Mathieu Leopold RESERVE
12:00 - 1:30 PM INTRO TO POLE dance Rica De Ocampo RESERVE
12:00 - 1:30 PM POLE - OPEN LEVEL (LEVEL 2 & UP) dance Michelle Natoli RESERVE
12:00 - 1:15 PM INTRO TO FABRIC dance Samantha Marsh RESERVE
12:00 - 1:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 2 & UP dance Mathieu Leopold RESERVE
12:00 - 1:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 1 dance Kyla Ernst-Alper RESERVE
1:30 - 2:45 PM INTRO TO HOOP dance Samantha Marsh RESERVE
1:30 - 2:45 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Tyler Shaqiri RESERVE
1:45 - 3:15 PM AERIAL FABRIC - LEVEL 2 & UP dance Megan Hornaday RESERVE
1:45 - 3:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Sam Doblick RESERVE
3:15 - 4:30 PM LIQUID MOTION - OPEN LEVEL dance Jeni Janover RESERVE
4:15 - 5:45 PM HAMMOCK FLUIDITY - LEVEL 1 & UP dance Samantha Marsh RESERVE
5:00 - 6:30 PM POLE - LEVEL 2 dance Roz Mays RESERVE
5:00 - 6:15 PM INVERTable - OPEN LEVEL dance Ivory Fox RESERVE
6:00 - 7:30 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 3 & 4 dance Jessi Colon RESERVE
6:15 - 7:30 PM AERIAL HOOP - LEVEL 1 dance Rachel Louis RESERVE
6:15 - 7:30 PM CoreAerial - OPEN LEVEL dance Emily Sanderson RESERVE
6:30 - 8:00 PM INTRO TO POLE dance Zoe Kantor RESERVE
6:45 - 8:15 PM POLE - LEVEL 1 dance Rica De Ocampo RESERVE
7:45 - 9:15 PM POLE FLUIDITY - LEVEL 2 dance Sam Doblick RESERVE
7:45 - 9:15 PM AERIAL CONTORTION - OPEN LEVEL dance Elaina Royter RESERVE
7:45 - 9:00 PM INTRO TO HOOP dance Amanda Goble RESERVE
8:15 - 9:30 PM MELT Method - RELEASE, DECOMPRESS, BALANCE yoga_meditation_stretch Marisa Merliss RESERVE
8:30 - 10:30 PM Showcase Series: Group Pole - Level 1 & Up dance Jessi Colon RESERVE
Wednesday, October 4
Time Class Type Instructor
8:45 - 10:15 AM FLEXIBILITY TRAINING - LEVEL 2 & UP yoga_meditation_stretch dance Isaac Pena RESERVE
Powered by mindbody