Barry's Bootcamp - Chelsea
135 W. 20th St. New York, NY 10011  

Class Types

Boot Camp, Sculpt, Running, HIIT & Tabata

Amenities

Changing rooms
Complimentary Towels
Free Beauty Products
Lockers
Protein Shakes
Showers
Water for Purchase

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Chelsea

Booking Window

Opens 5 days in advance

Know before you go

  • Wear comfortable exercise clothing and a good pair of athletic shoes.
  • Water and sports drinks are available for sale or bring your own.
  • Changing rooms with showers, complimentary MALIN+GOETZ products, lockers and complimentary towel service available.
  • Arrive 15 minutes early for your first class to check-in.

STUDIO OVERVIEW

Since 1998, Barry's Bootcamp has been delivering The Best Workout in the World® to a legendary following, including A-list celebs, models—even Olympic athletes. Barry's Bootcamp's signature hour-long workouts include 25-30 minutes of interval cardiovascular treadmill routines and 25-30 minutes of strength training utilizing free weights, resistance bands, medicine balls and other equipment. Trainers, muscle groups and even workout segments vary throughout the week so that no one class is ever the same.

Friday, January 20
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Oliver Lee RESERVE
10:45 - 11:45 AM Full Body boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
12:30 - 1:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Patrick Frost RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Luke Skolkin RESERVE
3:10 - 4:00 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
4:20 - 5:10 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Robbie McMillin RESERVE
5:30 - 6:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
6:40 - 7:30 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
7:50 - 8:40 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Ragas RESERVE
Saturday, January 21
Time Class Type Instructor
6:45 - 7:35 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ashley Perez RESERVE
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mike Espinosa RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Rebecca Kennedy RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Josey Greenwell RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Robbie McMillin RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Rebecca Kennedy RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Griffin RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Justin Meli RESERVE
5:45 - 6:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Tony Ferrari RESERVE
Sunday, January 22
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Josey Greenwell RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mike Espinosa RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Ragas RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Josey Greenwell RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Justin Meli RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Todd Mendiola RESERVE
5:45 - 6:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Justin Meli RESERVE
Monday, January 23
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Arms & Abs boot_camp Leo Wright RESERVE
6:00 - 7:00 AM Arms & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
7:10 - 8:10 AM Arms & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
8:20 - 9:20 AM Arms & Abs boot_camp Oliver Lee RESERVE
9:30 - 10:30 AM Arms & Abs boot_camp Oliver Lee RESERVE
10:45 - 11:45 AM Arms & Abs boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
12:30 - 1:30 PM Arms & Abs boot_camp Patrick Frost RESERVE
2:00 - 3:00 PM Arms & Abs boot_camp Matty Maggiacomo RESERVE
3:10 - 4:10 PM Arms & Abs boot_camp Matthew Griffin RESERVE
4:20 - 5:20 PM Arms & Abs boot_camp Robbie McMillin RESERVE
5:30 - 6:30 PM Arms & Abs boot_camp Oliver Lee RESERVE
6:40 - 7:40 PM Arms & Abs boot_camp Robbie McMillin RESERVE
7:50 - 8:50 PM Arms & Abs boot_camp Justin Meli RESERVE
9:00 - 10:00 PM Arms & Abs boot_camp Justin Meli RESERVE
Tuesday, January 24
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Butt & Legs boot_camp Matthew Griffin RESERVE
6:00 - 7:00 AM Butt & Legs boot_camp Matty Maggiacomo RESERVE
7:10 - 8:10 AM Butt & Legs boot_camp Matty Maggiacomo RESERVE
8:20 - 9:20 AM Butt & Legs boot_camp Oliver Lee RESERVE
9:30 - 10:30 AM Butt & Legs boot_camp Matty Maggiacomo RESERVE
10:45 - 11:45 AM Butt & Legs boot_camp Alycia Stevenin RESERVE
12:30 - 1:30 PM Butt & Legs boot_camp Patrick Frost RESERVE
2:00 - 3:00 PM Butt & Legs boot_camp Justin Meli RESERVE
3:10 - 4:10 PM Butt & Legs boot_camp Patrick Frost RESERVE
4:20 - 5:20 PM Butt & Legs boot_camp Natalie Raitano RESERVE
5:30 - 6:30 PM Butt & Legs boot_camp Oliver Lee RESERVE
6:40 - 7:40 PM Butt & Legs boot_camp Rebecca Kennedy RESERVE
7:50 - 8:50 PM Butt & Legs boot_camp Oliver Lee RESERVE
9:00 - 10:00 PM Butt & Legs boot_camp Justin Meli RESERVE
Wednesday, January 25
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Chest, Back & Abs boot_camp Ashley Perez RESERVE
6:00 - 7:00 AM Chest, Back & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
7:10 - 8:10 AM Chest, Back & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
8:20 - 9:20 AM Chest, Back & Abs boot_camp Oliver Lee RESERVE