Get 20% off your first month with code TWENTY .

Barry's Bootcamp - Tribeca
1 York St. New York, NY 10013  

Class Types

Boot Camp, Sculpt, Running, HIIT & Tabata

Amenities

Changing rooms
Complimentary Towels
Free Beauty Products
Lockers
Protein Shakes
Retail
Showers

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Tribeca

Booking Window

Opens 5 days in advance

Know before you go

  • Wear comfortable exercise clothing and a good pair of athletic shoes.
  • Water and sports drinks are available for sale or bring your own.
  • Changing rooms with showers, complimentary MALIN+GOETZ products, lockers and complimentary towel service available.
  • Arrive 15 minutes early for your first class to check-in. Returning members must arrive 5 minutes before class or your spot may be given away.

STUDIO OVERVIEW

Since 1998, Barry's Bootcamp has been delivering The Best Workout in the World® to a legendary following, including A-list celebs, models—even Olympic athletes. Barry's Bootcamp's signature hour-long workouts include 25-30 minutes of interval cardiovascular treadmill routines and 25-30 minutes of strength training utilizing free weights, resistance bands, medicine balls and other equipment. Trainers, muscle groups and even workout segments vary throughout the week so that no one class is ever the same.

Friday, August 18
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Full Body boot_camp Danielle Wright RESERVE
6:00 - 6:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Danielle Wright RESERVE
7:10 - 8:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Sarah Otey RESERVE
8:20 - 9:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Luke Skolkin RESERVE
9:30 - 10:20 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Luke Skolkin RESERVE
10:45 - 11:35 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Brady Dougherty RESERVE
12:30 - 1:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Griffin RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ashley Perez RESERVE
4:20 - 5:10 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Amber Rees RESERVE
5:30 - 6:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Griffin RESERVE
6:40 - 7:30 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Dan Castillo RESERVE
Saturday, August 19
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Brady Dougherty RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ashley Perez RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Kara Faulk RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Tony Ferrari RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Harley Rodriguez RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Sean Alexander RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Charlie Meredith RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Bondy RESERVE
5:45 - 6:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Bondy RESERVE
Sunday, August 20
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Bondy RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ashley Perez RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Kara Faulk RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Todd Mendiola RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Austin Cagley RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Bondy RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Dan Castillo RESERVE
5:45 - 6:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Dan Castillo RESERVE
Monday, August 21
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Arms & Abs boot_camp Luke Skolkin RESERVE
6:00 - 7:00 AM Arms & Abs boot_camp Luke Skolkin RESERVE
7:10 - 8:10 AM Arms & Abs boot_camp Kara Faulk RESERVE
8:20 - 9:20 AM Arms & Abs boot_camp Luke Skolkin RESERVE
9:30 - 10:30 AM Arms & Abs boot_camp Todd Mendiola RESERVE
10:45 - 11:45 AM Arms & Abs boot_camp Danielle Wright RESERVE
12:30 - 1:30 PM Arms & Abs boot_camp Charlie Meredith RESERVE
2:00 - 3:00 PM Arms & Abs boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
4:20 - 5:20 PM Arms & Abs boot_camp Justin Seltzer RESERVE
5:30 - 6:30 PM Arms & Abs boot_camp Austin Cagley RESERVE
6:40 - 7:40 PM Arms & Abs boot_camp Chris Hudson RESERVE
7:50 - 8:50 PM Arms & Abs boot_camp Scott Freeman RESERVE
Tuesday, August 22
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Butt & Legs boot_camp Matthew Bondy RESERVE
6:00 - 7:00 AM Butt & Legs boot_camp Luke Skolkin RESERVE
7:10 - 8:10 AM Butt & Legs boot_camp Luke Skolkin RESERVE
8:20 - 9:20 AM Butt & Legs boot_camp Kara Faulk RESERVE
9:30 - 10:30 AM Butt & Legs boot_camp Todd Mendiola RESERVE
10:45 - 11:45 AM Butt & Legs boot_camp Sarah Otey RESERVE
12:30 - 1:30 PM Butt & Legs boot_camp Alec Leddy RESERVE
2:00 - 3:00 PM Butt & Legs boot_camp Alec Leddy RESERVE
4:20 - 5:20 PM Butt & Legs boot_camp Chris Hudson RESERVE
5:30 - 6:30 PM Butt & Legs boot_camp Dan Castillo RESERVE
6:40 - 7:40 PM Butt & Legs boot_camp Taylor Walsh RESERVE
7:50 - 8:50 PM Butt & Legs boot_camp Dan Castillo RESERVE