Get 20% off your first month with code TWENTY .

Asphalt Green - Upper East Side
555 E 90th St New York, NY 10128  
212.369.8890

Class Types

Sculpt, Stretching, Meditation & Pranayama, Restorative, Kickboxing, Cardio, Boot Camp, Yoga, Barre, Indoor Cycling & Biking, Pilates Mat, Weight Lifting & Power Lifting, Swimming, Zumba, Boxing, Salsa, Swing, Functional Fitness, Vinyasa, Tai Chi, Hatha, HIIT & Tabata, Cardio Dance & Hip Hop, Strength, Interval Training

Amenities

Changing rooms
Free Mats
Lockers
Pool
Private Training
Restrooms
Showers

Cancellation Policy

24 hours

Neighborhood

Upper East Side

Know before you go

  • Entrance at intersection of York Ave & 91st St
  • Please arrive AT LEAST 5 minutes prior to class start time to allow enough time for check-in, latecomers may not be admitted
  • All participants must bring a valid form of government issued ID
  • Swim cap must be worn when in the pool
  • Small towels are available when taking fitness classes

STUDIO OVERVIEW

Asphalt Green is dedicated to helping New York City residents of all ages and backgrounds live an active and healthy lifestyle through our high-quality sports, fitness and aquatics programs. Our goal is to inspire a love for sports and fitness while imparting healthy habits that will improve the lives of New Yorkers.

Wednesday, July 26
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Stephen RESERVE
6:00 - 6:50 PM The Barre pilates_barre Kristin RESERVE
7:00 - 7:30 PM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
7:00 - 8:15 PM Vinyasa Yoga II yoga_meditation_stretch Kristin RESERVE
7:30 - 8:20 PM Spinning® cardio Denise RESERVE
7:30 - 8:20 PM Zumba dance Cookie RESERVE
8:30 - 9:20 PM P90X strength_conditioning Stephen RESERVE
Thursday, July 27
Time Class Type Instructor
5:30 - 6:20 AM Pilates Mat pilates_barre Joan RESERVE
6:00 - 6:30 AM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Denise RESERVE
7:00 - 7:50 AM Aeroboxing cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:50 AM RockStarFit strength_conditioning Nikki RESERVE
8:30 - 9:45 AM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
9:00 - 9:50 AM Zumba dance Or RESERVE
10:00 - 12:00 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
10:00 - 10:50 AM Align & Define pilates_barre Pia RESERVE
10:00 - 10:50 AM Barre Conditioning pilates_barre Or RESERVE
11:00 - 11:50 AM Moves & Grooves cardio Nathan RESERVE
11:00 - 11:50 AM Tai Chi martial_arts Andy RESERVE
1:00 - 2:30 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
6:00 - 6:50 PM Cardio Kickboxing cardio Sharon RESERVE
6:30 - 7:20 PM Spinning® cardio Jamie RESERVE
7:00 - 7:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Sharon RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
Friday, July 28
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:45 AM Tabata Circuit cardio strength_conditioning Randi RESERVE
9:00 - 9:50 AM Active Stretch yoga_meditation_stretch Susana RESERVE
9:00 - 9:50 AM Body Definition strength_conditioning Randi RESERVE
9:00 - 9:50 AM Spinning® cardio Jamie RESERVE
10:00 - 10:50 AM Relax and Restore yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
10:00 - 10:50 AM Thera-Band Strength strength_conditioning Susana RESERVE
11:00 - 11:50 AM NIA dance Kevin RESERVE
11:00 - 11:50 AM Better Back Better Core strength_conditioning Susana RESERVE
12:00 - 12:50 PM Yoga Fundamentals yoga_meditation_stretch Diana RESERVE
5:00 - 5:50 PM Boot Camp cardio strength_conditioning boot_camp Art RESERVE
6:00 - 6:30 PM HIIT cardio Art RESERVE
Saturday, July 29
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:30 AM Pilates Ring pilates_barre Pia RESERVE
8:30 - 9:20 AM Pilates Ring pilates_barre Pia RESERVE
9:00 - 9:50 AM Boot Camp cardio strength_conditioning boot_camp Louise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Spinning® cardio Jamie RESERVE
10:00 - 10:50 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
10:00 - 10:50 AM M.E.L.T. Method yoga_meditation_stretch Jonathan RESERVE
10:00 - 10:50 AM Spinning® cardio Jaime RESERVE
10:30 - 11:45 AM Hatha Yoga Basics yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
11:00 - 11:50 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
11:00 - 11:50 AM Pilates Mat pilates_barre Denise RESERVE
11:45 - 1:00 PM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Patrizia RESERVE
12:00 - 12:30 PM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
Sunday, July 30
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Spinning® cardio Sharon RESERVE
9:30 - 10:30 AM Hatha Yoga yoga_meditation_stretch Claudia RESERVE
10:00 - 11:00 AM Cardio Kickboxing cardio Sharon RESERVE
10:30 - 11:30 AM Spinning® cardio Lucie RESERVE
10:30 - 11:30 AM Tai Chi martial_arts Andy RESERVE
11:00 - 12:00 PM BODYPUMP strength_conditioning Sharon RESERVE
11:30 - 1:00 PM Vinyasa Yoga (90 min) yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
12:00 - 1:00 PM Zumba dance Janet RESERVE
Monday, July 31
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM BODYPUMP strength_conditioning Joe RESERVE
6:30 - 7:20 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Denise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Pilates Basics pilates_barre Denise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Total Body strength_conditioning Nikki RESERVE
10:00 - 12:00 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
10:00 - 10:50 AM NIA dance Dina RESERVE
10:00 - 10:50 AM Tai Chi martial_arts Lucie RESERVE
11:00 - 12:15 PM Hatha Yoga yoga_meditation_stretch Diana RESERVE
11:00 - 11:50 AM Reggaecise dance Nathan RESERVE
5:00 - 5:50 PM Total Body strength_conditioning Cookie RESERVE
5:30 - 6:20 PM Pilates Mat pilates_barre Blythe RESERVE
6:00 - 6:50 PM Zumba dance Sandra RESERVE
6:30 - 7:20 PM Spinning® cardio John RESERVE
7:00 - 7:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Stephen RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
7:30 - 8:20 PM Vinyasa Slow Flow yoga_meditation_stretch Noelle RESERVE
8:00 - 8:50 PM TriStrength strength_conditioning Stephen RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
Tuesday, August 1
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Spinning® cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:50 AM C&S Circuit strength_conditioning Susana RESERVE
8:30 - 9:45 AM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
9:00 - 9:50 AM RockStarFit strength_conditioning Nikki RESERVE
10:00 - 10:50 AM Better Back Better Core strength_conditioning Susana RESERVE
10:00 - 10:50 AM Sculpt strength_conditioning Joan RESERVE
11:00 - 11:50 AM Salsa Swing and Stretch dance Susana RESERVE
11:00 - 12:15 PM Stretch&Relax yoga_meditation_stretch Kordelia RESERVE
5:30 - 6:00 PM CXWORX strength_conditioning Joe RESERVE
5:30 - 6:20 PM Pilates Mat pilates_barre Denise RESERVE
6:00 - 6:50 PM BOOTCAMP cardio strength_conditioning boot_camp Geoff RESERVE
6:45 - 7:35 PM Spinning® cardio Jamie RESERVE
7:00 - 7:50 PM Relax and Restore yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
7:00 - 7:50 PM HIIT Strong cardio strength_conditioning Abby RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Danelle RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Danelle RESERVE
Wednesday, August 2
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Boot Camp cardio strength_conditioning boot_camp Joe RESERVE
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio John RESERVE
6:30 - 7:20 AM Vinyasa Yoga yoga_meditation_stretch Jeff RESERVE
8:00 - 8:50 AM BODYPUMP strength_conditioning Julia RESERVE
9:00 - 9:50 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Sam RESERVE
9:00 - 9:50 AM Body Definition strength_conditioning Randi RESERVE
9:00 - 9:50 AM Pilates Mat pilates_barre Blythe RESERVE
10:00 - 10:50 AM Chi Gung martial_arts Diana RESERVE
10:00 - 10:50 AM Fitsense strength_conditioning Madelyn RESERVE
11:00 - 11:50 AM Al Stretch yoga_meditation_stretch Susana RESERVE
11:00 - 11:50 AM NIA dance Kristin RESERVE
6:00 - 6:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Stephen RESERVE
6:00 - 6:50 PM The Barre pilates_barre Kristin RESERVE
7:00 - 7:30 PM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
7:00 - 8:15 PM Vinyasa Yoga II yoga_meditation_stretch Kristin RESERVE
7:30 - 8:20 PM Spinning® cardio Denise RESERVE
7:30 - 8:20 PM Zumba dance Cookie RESERVE
8:30 - 9:20 PM P90X strength_conditioning Stephen RESERVE
Thursday, August 3
Time Class Type Instructor
5:30 - 6:20 AM Pilates Mat pilates_barre Joan RESERVE
6:00 - 6:30 AM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Denise RESERVE
7:00 - 7:50 AM Aeroboxing cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:50 AM RockStarFit strength_conditioning Nikki RESERVE
8:30 - 9:45 AM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
9:00 - 9:50 AM Zumba dance Or RESERVE
10:00 - 12:00 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
10:00 - 10:50 AM Align & Define pilates_barre Pia RESERVE
10:00 - 10:50 AM Barre Conditioning pilates_barre Or RESERVE
11:00 - 11:50 AM Moves & Grooves cardio Nathan RESERVE
11:00 - 11:50 AM Tai Chi martial_arts Andy RESERVE
1:00 - 2:30 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
6:00 - 6:50 PM Cardio Kickboxing cardio Sharon RESERVE
6:30 - 7:20 PM Spinning® cardio Jamie RESERVE
7:00 - 7:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Sharon RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
Friday, August 4
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:45 AM Tabata Circuit cardio strength_conditioning Randi RESERVE
9:00 - 9:50 AM Active Stretch yoga_meditation_stretch Susana RESERVE
9:00 - 9:50 AM Body Definition strength_conditioning Randi RESERVE
9:00 - 9:50 AM Spinning® cardio Jamie RESERVE
10:00 - 10:50 AM Relax and Restore yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
10:00 - 10:50 AM Thera-Band Strength strength_conditioning Susana RESERVE
11:00 - 11:50 AM NIA dance Kevin RESERVE
11:00 - 11:50 AM Better Back Better Core strength_conditioning Susana RESERVE
12:00 - 12:50 PM Yoga Fundamentals yoga_meditation_stretch Diana RESERVE
5:00 - 5:50 PM Boot Camp cardio strength_conditioning boot_camp Art RESERVE
6:00 - 6:30 PM HIIT cardio Art RESERVE
Saturday, August 5
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:30 AM Pilates Ring pilates_barre Pia RESERVE
8:30 - 9:20 AM Pilates Ring pilates_barre Pia RESERVE
9:00 - 9:50 AM Boot Camp cardio strength_conditioning boot_camp Louise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Spinning® cardio Jamie RESERVE
10:00 - 10:50 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
10:00 - 10:50 AM M.E.L.T. Method yoga_meditation_stretch Jonathan RESERVE
10:00 - 10:50 AM Spinning® cardio Jaime RESERVE
10:30 - 11:45 AM Hatha Yoga Basics yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
11:00 - 11:50 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
11:00 - 11:50 AM Pilates Mat pilates_barre Denise RESERVE
11:45 - 1:00 PM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Patrizia RESERVE
12:00 - 12:30 PM CXWORX strength_conditioning Denise RESERVE
Sunday, August 6
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Spinning® cardio Sharon RESERVE
9:30 - 10:30 AM Hatha Yoga yoga_meditation_stretch Claudia RESERVE
10:00 - 11:00 AM Cardio Kickboxing cardio Sharon RESERVE
10:30 - 11:30 AM Spinning® cardio Lucie RESERVE
10:30 - 11:30 AM Tai Chi martial_arts Andy RESERVE
11:00 - 12:00 PM BODYPUMP strength_conditioning Sharon RESERVE
11:30 - 1:00 PM Vinyasa Yoga (90 min) yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
12:00 - 1:00 PM Zumba dance Janet RESERVE
Monday, August 7
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM BODYPUMP strength_conditioning Joe RESERVE
6:30 - 7:20 AM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
6:30 - 7:20 AM Spinning® cardio Denise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Pilates Basics pilates_barre Denise RESERVE
9:00 - 9:50 AM Total Body strength_conditioning Nikki RESERVE
10:00 - 12:00 PM Open Lap Swim cardio NA RESERVE
10:00 - 10:50 AM NIA dance Dina RESERVE
10:00 - 10:50 AM Tai Chi martial_arts Lucie RESERVE
11:00 - 12:15 PM Hatha Yoga yoga_meditation_stretch Diana RESERVE
11:00 - 11:50 AM Reggaecise dance Nathan RESERVE
5:00 - 5:50 PM Total Body strength_conditioning Cookie RESERVE
5:30 - 6:20 PM Pilates Mat pilates_barre Blythe RESERVE
6:00 - 6:50 PM Zumba dance Sandra RESERVE
6:30 - 7:20 PM Spinning® cardio John RESERVE
7:00 - 7:50 PM BODYPUMP strength_conditioning Stephen RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
7:30 - 8:20 PM Vinyasa Slow Flow yoga_meditation_stretch Noelle RESERVE
8:00 - 8:50 PM TriStrength strength_conditioning Stephen RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Marco RESERVE
Tuesday, August 8
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Spinning® cardio Nikki RESERVE
8:00 - 8:50 AM C&S Circuit strength_conditioning Susana RESERVE
8:30 - 9:45 AM Himalayan Yoga yoga_meditation_stretch Susanne RESERVE
9:00 - 9:50 AM RockStarFit strength_conditioning Nikki RESERVE
10:00 - 10:50 AM Better Back Better Core strength_conditioning Susana RESERVE
10:00 - 10:50 AM Sculpt strength_conditioning Joan RESERVE
11:00 - 11:50 AM Salsa Swing and Stretch dance Susana RESERVE
11:00 - 12:15 PM Stretch&Relax yoga_meditation_stretch Kordelia RESERVE
5:30 - 6:00 PM CXWORX strength_conditioning Joe RESERVE
5:30 - 6:20 PM Pilates Mat pilates_barre Denise RESERVE
6:00 - 6:50 PM BOOTCAMP cardio strength_conditioning boot_camp Geoff RESERVE
6:45 - 7:35 PM Spinning® cardio Jamie RESERVE
7:00 - 7:50 PM Relax and Restore yoga_meditation_stretch Shelley RESERVE
7:00 - 7:50 PM HIIT Strong cardio strength_conditioning Abby RESERVE
7:00 - 7:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Danelle RESERVE
8:00 - 8:50 PM AG6 cardio strength_conditioning boot_camp Danelle RESERVE