Get 20% off your first month with code TWENTY.

MICCASS Physical Therapy
246 Columbus Ave New York, NY 10023  
917-426-3492

Class Types

HIIT & Tabata, Pre/Post-Natal, Functional Fitness, Boxing, Pilates Mat, Yin, Restorative, Kettlebell, Power, Vinyasa, Cardio, Boot Camp

Amenities

Changing rooms
Complimentary Towels
Cubbies
Free Mats
Free WiFi
Private Training
Water Filling Station

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Upper West Side

STUDIO OVERVIEW

Momentum Fitness focuses on Movement-based training for a more functional and safe approach to personal training and group fitness. Momentum offers everything from mobility and sports specific training to Yoga, Pilates and high intensity “boot camp” style training.

Tuesday, February 19
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM FighterFit cardio Roderic Rosado RESERVE
12:30 - 1:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
12:30 - 1:10 PM Hiit & Run cardio Bao Tran RESERVE
6:30 - 7:20 PM Unconventional Conditioning strength_conditioning Ben Walker RESERVE
6:30 - 7:20 PM Runner's Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
7:30 - 8:20 PM Unconventional Strength strength_conditioning Ben Walker RESERVE
Wednesday, February 20
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Power Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
9:30 - 10:30 AM Beginner's Pilates pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
6:00 - 7:00 PM PreNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
Thursday, February 21
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:30 AM FighterFit cardio Roderic Rosado RESERVE
9:00 - 10:00 AM Advanced Pilates Mat pilates_barre Stephanie Anderson RESERVE
9:30 - 10:30 AM Yoga for Beginners yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
10:30 - 11:30 AM PostNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
12:30 - 1:10 PM Hiit & Run cardio Bao Tran RESERVE
12:30 - 1:30 PM Vinyasa Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
6:00 - 6:50 PM Unconventional Strength strength_conditioning Ben Walker RESERVE
7:00 - 7:50 PM Unconventional Conditioning strength_conditioning Ben Walker RESERVE
7:30 - 8:20 PM Power Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
Friday, February 22
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Advanced Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
9:30 - 10:30 AM Yoga Basics yoga_meditation_stretch Alicia Morris RESERVE
7:00 - 8:00 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
Saturday, February 23
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Morning Flow Yoga yoga_meditation_stretch Jillian Sage RESERVE
10:30 - 11:20 AM PreNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
10:30 - 11:30 AM Balls of Steel strength_conditioning Bradford Shreve RESERVE
11:30 - 12:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
Sunday, February 24
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
9:30 - 10:20 AM Momentum MetCon strength_conditioning Kevin Rooney RESERVE
10:30 - 11:20 AM Beginner's Pilates pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
10:30 - 11:20 AM Sandbags & Kettlebells strength_conditioning Kevin Rooney RESERVE
11:30 - 12:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
6:30 - 7:30 PM Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
Monday, February 25
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
7:00 - 8:00 AM Yoga for Beginners yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
9:30 - 10:30 AM Power Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
12:30 - 1:20 PM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
12:30 - 1:30 PM Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
6:00 - 7:00 PM Bodyweight Bootcamp! cardio strength_conditioning boot_camp Bradford Shreve RESERVE
Tuesday, February 26
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM FighterFit cardio Roderic Rosado RESERVE
7:00 - 8:00 AM Total Body Strength & Core strength_conditioning Kevin Rooney RESERVE
12:30 - 1:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
12:30 - 1:10 PM Hiit & Run cardio Bao Tran RESERVE
5:30 - 6:20 PM Pre/Post Natal Strength prenatal_mommy_me Valerie Vendrame RESERVE
6:30 - 7:20 PM Runner's Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
6:30 - 7:20 PM Unconventional Conditioning strength_conditioning Ben Walker RESERVE
7:30 - 8:20 PM Unconventional Strength strength_conditioning Ben Walker RESERVE
Wednesday, February 27
Time Class Type Instructor
7:00 - 8:00 AM Power Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
9:30 - 10:30 AM Beginner's Pilates pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
6:00 - 7:00 PM PreNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
Thursday, February 28
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:30 AM FighterFit cardio Roderic Rosado RESERVE
7:00 - 7:50 AM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
9:00 - 10:00 AM Advanced Pilates Mat pilates_barre Stephanie Anderson RESERVE
9:30 - 10:30 AM Yoga for Beginners yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
10:30 - 11:30 AM PostNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
12:30 - 1:30 PM Vinyasa Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
12:30 - 1:10 PM Hiit & Run cardio Bao Tran RESERVE
6:00 - 6:50 PM Unconventional Strength strength_conditioning Ben Walker RESERVE
7:00 - 7:50 PM Unconventional Conditioning strength_conditioning Ben Walker RESERVE
7:30 - 8:20 PM Power Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
Friday, March 1
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:15 AM Sandbags & Kettlebells strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
7:00 - 8:00 AM Advanced Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
9:30 - 10:30 AM Yoga Basics yoga_meditation_stretch Alicia Morris RESERVE
12:30 - 1:20 PM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
7:00 - 8:00 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
Saturday, March 2
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Morning Flow Yoga yoga_meditation_stretch Jillian Sage RESERVE
10:30 - 11:20 AM PreNatal Yoga prenatal_mommy_me Sarah Guffey RESERVE
11:30 - 12:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
Sunday, March 3
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
10:30 - 11:20 AM Beginner's Pilates pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
11:30 - 12:30 PM HIIT Cardio Dance cardio dance Allie Fuller RESERVE
6:30 - 7:30 PM Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sarah Guffey RESERVE
Monday, March 4
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
7:00 - 8:00 AM Yoga for Beginners yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
9:30 - 10:30 AM Power Yoga yoga_meditation_stretch Brittney Rybacki RESERVE
12:30 - 1:20 PM Momentum MetCon strength_conditioning Marco Guanilo RESERVE
12:30 - 1:30 PM Pilates Mat pilates_barre Alexandra Lance RESERVE
6:00 - 7:00 PM Bodyweight Bootcamp! cardio strength_conditioning boot_camp Bradford Shreve RESERVE