Get 20% off your first month with code TWENTY.

NYSC Lab (BFX) - Chelsea
555 6th Avenue New York, NY 10011  

Class Types

Sculpt, TRX & Suspension, Functional Fitness, Circus, HIIT & Tabata, Kettlebell, Yin, Stretching, Cardio, Interval Training

Amenities

Lockers
Lockers (Bring Your Own Lock)
Showers

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Chelsea

Booking Window

Opens 7 days in advance

STUDIO OVERVIEW

NYSC LAB features innovative BFX fitness programming. Each location offers cutting edge sound systems, upscale amenities and high-end finishes to create a truly luxurious experience

Saturday, May 25
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM BFX Build strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
9:15 - 10:15 AM BFX Lift strength_conditioning Ceasar Barajas RESERVE
10:00 - 10:50 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Bianca Vesco RESERVE
10:30 - 11:30 AM BFX Endure strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
11:00 - 11:50 AM BFX Build strength_conditioning Bianca Vesco RESERVE
12:00 - 12:50 PM HIIT with Tomas cardio strength_conditioning Tomas Rogers RESERVE
1:00 - 1:50 PM BFX Build strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
Sunday, May 26
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM BFX Endure strength_conditioning Ceasar Barajas RESERVE
10:00 - 10:50 AM BFX Build strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
10:15 - 11:15 AM BFX PTC Lift cardio strength_conditioning Ceasar Barajas RESERVE
11:15 - 12:05 PM BFX Burn cardio strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
12:30 - 1:30 PM BFX Endure strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
Monday, May 27
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:30 AM BFX Endure strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
6:30 - 7:30 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
7:30 - 8:20 AM BFX Build strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
8:30 - 9:20 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
9:30 - 10:20 AM BFX Build strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
12:30 - 1:30 PM BFX Endure strength_conditioning Alexandra Najarian RESERVE
12:30 - 1:15 PM B3xT Arms & Abs strength_conditioning Tomas Rogers RESERVE
4:30 - 5:20 PM B3 x Tomás cardio strength_conditioning Tomas Rogers RESERVE
5:30 - 6:20 PM BFX Burn cardio strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
6:00 - 7:00 PM BFX Endure strength_conditioning Bianca Vesco RESERVE
6:30 - 7:30 PM Stoked AthletiCORE cardio strength_conditioning Kira Stokes RESERVE
7:05 - 8:05 PM BFX Endure strength_conditioning Bianca Vesco RESERVE
Tuesday, May 28
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM BFX Build strength_conditioning Veronica Freitag RESERVE
6:35 - 7:25 AM BFX Lift strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
7:30 - 8:20 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Veronica Freitag RESERVE
7:35 - 8:35 AM BFX Lift strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
8:30 - 9:20 AM BFX Build strength_conditioning Alexandra Najarian RESERVE
9:30 - 10:20 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
12:30 - 1:20 PM BFX PTC Lift cardio strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
5:30 - 6:30 PM Stoked ABSolution strength_conditioning Kira Stokes RESERVE
6:00 - 7:00 PM BFX PTC Lift cardio strength_conditioning Heather Allen RESERVE
7:05 - 8:05 PM BFX PTC Lift cardio strength_conditioning Heather Allen RESERVE
Wednesday, May 29
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 AM BFX PTC Lift cardio strength_conditioning Ceasar Barajas RESERVE
6:30 - 7:30 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Adriane Grace RESERVE
7:30 - 8:20 AM BFX Build strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
8:30 - 9:20 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
10:00 - 11:00 AM BFX Lift strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
12:30 - 1:30 PM BFX Restore yoga_meditation_stretch Derek Stratton RESERVE
5:35 - 6:25 PM BFX Build strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
6:00 - 7:00 PM BFX Lift strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
6:35 - 7:25 PM BFX Burn cardio strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
7:30 - 8:30 PM BFX Endure strength_conditioning Ceasar Barajas RESERVE
7:35 - 8:25 PM HIIT with Tomas cardio strength_conditioning Tomas Rogers RESERVE
Thursday, May 30
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM BFX Build strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
6:35 - 7:25 AM BFX Endure strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
7:30 - 8:20 AM BFX Burn cardio strength_conditioning Cameron Johnson RESERVE
7:35 - 8:35 AM BFX Endure strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
8:30 - 9:30 AM Stoked AthletiCORE cardio strength_conditioning Kira Stokes RESERVE
9:35 - 10:50 AM Stoked 360 cardio strength_conditioning Kira Stokes RESERVE
12:30 - 1:30 PM BFX Endure strength_conditioning Derek Stratton RESERVE
4:30 - 5:20 PM BFX Build strength_conditioning Melissa Chisholm RESERVE
5:35 - 6:25 PM BFX Build strength_conditioning Cameron Johsnon RESERVE
6:00 - 7:00 PM BFX Endure strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
7:05 - 8:05 PM BFX Endure strength_conditioning Jenna Langhans RESERVE
7:35 - 8:35 PM BFX Restore yoga_meditation_stretch Kristina RESERVE