Get 20% off your first month with code TWENTY.

Fithouse - Tribeca
93 Worth Street New York, NY 10013  
212-966-2274

Class Types

Rebounding & Trampoline, Sculpt, Barre, HIIT & Tabata

Amenities

Complimentary Towels
Free Mats
Restrooms
Water Filling Station

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Tribeca

Know before you go

  • Shoes are required for HIIT classes (Slam, Stamina, Station)
  • Barefoot or grippy socks are suggested for Soma, Synergy and SculptBarre

STUDIO OVERVIEW

The FitHouse instructor team is full of best-in-class instructors from top studios. From yoga to circuit training to Pilates to dance, FitHouse has it all, under one (actually many!) roofs.

Tuesday, February 19
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Sculpt strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
7:30 - 8:20 AM Bounce cardio Kendall Roach RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Melanie Gallo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Barre pilates_barre Nina Marchione RESERVE
12:00 - 1:00 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
4:30 - 5:20 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:20 PM Bounce cardio Kendall Roach RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Gabrielle Najarro RESERVE
7:30 - 8:20 PM Dance dance Gabrielle Najarro RESERVE
Wednesday, February 20
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Bounce cardio Jess Attardo RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
8:30 - 9:20 AM Barre pilates_barre Tatiana Firpo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Sculpt strength_conditioning Chelsea Escher RESERVE
12:00 - 1:00 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
5:30 - 6:20 PM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
6:30 - 7:20 PM Bounce cardio Sarah Esser RESERVE
7:30 - 8:20 PM Sculpt strength_conditioning Sarah Esser RESERVE
Thursday, February 21
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Sculpt strength_conditioning Chelsea Escher RESERVE
7:30 - 8:20 AM Bounce cardio Chelsea Escher RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Bounce cardio Jess Attardo RESERVE
11:50 - 12:20 PM Barre 30 pilates_barre Britney Byfield RESERVE
12:30 - 1:00 PM Barre 30 pilates_barre Britney Byfield RESERVE
5:30 - 6:20 PM Bounce cardio Lauren Muraski RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
7:30 - 8:20 PM Barre pilates_barre Cailyn O'Donnell RESERVE
Friday, February 22
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Bounce cardio Kendall Roach RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
8:30 - 9:20 AM HIIT cardio Mark Ribeiro RESERVE
9:30 - 10:20 AM Bounce cardio Tiffani Robbins RESERVE
10:30 - 11:20 AM Sculpt strength_conditioning Tiffani Robbins RESERVE
12:00 - 1:00 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Tiffani Robbins RESERVE
5:30 - 6:20 PM HIIT cardio Mark Ribeiro RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Sarah Esser RESERVE
Saturday, February 23
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:20 AM Bounce Advanced cardio Kendall Roach RESERVE
9:30 - 10:20 AM Bounce cardio Tiffani Robbins RESERVE
10:30 - 11:20 AM Sculpt strength_conditioning Tiffani Robbins RESERVE
11:30 - 12:30 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
12:40 - 1:30 PM HIIT cardio Mark Ribeiro RESERVE
Sunday, February 24
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM Sculpt strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
10:30 - 11:20 AM Bounce cardio Kendall Roach RESERVE
11:30 - 12:20 PM Barre pilates_barre Tatiana Firpo RESERVE
4:30 - 5:20 PM Bounce cardio Chelsea Escher RESERVE
5:30 - 6:20 PM Sculpt strength_conditioning Chelsea Escher RESERVE
Monday, February 25
Time Class Type Instructor
7:00 - 7:50 AM Bounce cardio Shaina McGregor RESERVE
8:00 - 8:50 AM Sculpt strength_conditioning Shaina McGregor RESERVE
9:45 - 10:35 AM Bounce cardio Sarah Esser RESERVE
12:00 - 12:50 PM Sculpt strength_conditioning Sarah Esser RESERVE
5:30 - 6:20 PM HIIT cardio Trainer 1 RESERVE
6:30 - 7:20 PM Bounce cardio Quincie Hydock RESERVE
7:30 - 8:20 PM Sculpt strength_conditioning Quincie Hydock RESERVE
Tuesday, February 26
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Sculpt strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
7:30 - 8:20 AM Bounce cardio Kendall Roach RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Barre pilates_barre Nina Marchione RESERVE
12:00 - 1:00 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
4:30 - 5:20 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:20 PM Bounce cardio Lauren Muraski RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Gabrielle Najarro RESERVE
7:30 - 8:20 PM Dance dance Gabrielle Najarro RESERVE
Wednesday, February 27
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Bounce cardio Jess Attardo RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
8:30 - 9:20 AM Barre pilates_barre Tatiana Firpo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Sculpt strength_conditioning Chelsea Escher RESERVE
12:00 - 1:00 PM Bounce/Sculpt cardio strength_conditioning Kendall Roach RESERVE
5:30 - 6:20 PM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
6:30 - 7:20 PM Bounce cardio Sarah Esser RESERVE
7:30 - 8:20 PM Sculpt strength_conditioning Sarah Esser RESERVE
Thursday, February 28
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Sculpt strength_conditioning Chelsea Escher RESERVE
7:30 - 8:20 AM Bounce cardio Chelsea Escher RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
9:45 - 10:35 AM Bounce cardio Jess Attardo RESERVE
11:50 - 12:20 PM Barre 30 pilates_barre Britney Byfield RESERVE
12:30 - 1:00 PM Barre 30 pilates_barre Britney Byfield RESERVE
5:30 - 6:20 PM Bounce cardio Lauren Muraski RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
7:30 - 8:20 PM Barre pilates_barre Cailyn O'Donnell RESERVE