FitHouse - Union Square
20 West 14th Street New York, NY 10011  
N/A

Class Types

Sculpt, Barre, HIIT & Tabata, Boxing, Heated, Vinyasa, Rebounding & Trampoline, Cardio Dance, Kettlebell, Pilates Mat

Amenities

Complimentary Towels
Free Mats
Restrooms

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Union Square

Booking Window

Opens 7 days in advance

Know before you go

  • Shoes are required for HIIT classes (Slam, Stamina, Station)
  • Barefoot or grippy socks are suggested for Soma, Synergy and SculptBarre

STUDIO OVERVIEW

The FitHouse instructor team is full of best-in-class instructors from top studios. From yoga to circuit training to Pilates to dance, FitHouse has it all, under one (actually many!) roofs.

Saturday, February 29
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Box cardio Jay Mark RESERVE
9:30 - 10:20 AM Barre pilates_barre Gabby Muzzarelli RESERVE
9:30 - 10:15 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
10:00 - 10:50 AM HIIT cardio Jay Mark RESERVE
10:30 - 11:20 AM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
10:30 - 11:15 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
11:00 - 11:50 AM Dance dance Gabrielle Najarro RESERVE
11:30 - 12:30 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
12:00 - 12:50 PM Sculpt strength_conditioning Gabrielle Najarro RESERVE
12:30 - 1:20 PM Barre pilates_barre Tatiana Firpo RESERVE
Sunday, March 1
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Box cardio Nicholas Olson RESERVE
9:30 - 10:20 AM Barre pilates_barre Jenna Haimes RESERVE
10:30 - 11:15 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Stephanie Ottomanelli RESERVE
10:30 - 11:20 AM Barre pilates_barre Jenna Haimes RESERVE
11:00 - 11:50 AM HIIT cardio Nicholas Olson RESERVE
11:30 - 12:45 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Stephanie Ottomanelli RESERVE
12:00 - 12:50 PM Sculpt strength_conditioning Hannah Delmonte RESERVE
Monday, March 2
Time Class Type Instructor
6:45 - 7:35 AM Sculpt strength_conditioning Britney Byfield RESERVE
7:00 - 7:50 AM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
7:00 - 7:45 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
7:45 - 8:35 AM Barre pilates_barre Britney Byfield RESERVE
8:00 - 8:50 AM Sculpt strength_conditioning Hannah Delmonte RESERVE
12:00 - 1:00 PM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
5:30 - 6:20 PM Sculpt strength_conditioning Mark Osmundsen RESERVE
5:45 - 6:30 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
5:45 - 6:35 PM Box cardio Tatiana Firpo RESERVE
6:30 - 7:20 PM Barre pilates_barre Mark Osmundsen RESERVE
6:45 - 7:45 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
6:45 - 7:35 PM Bounce cardio Lauren Muraski RESERVE
7:30 - 8:20 PM Barre pilates_barre Mark Osmundsen RESERVE
7:45 - 8:35 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
Tuesday, March 3
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM FH Lab: HOUSEWORK pilates_barre strength_conditioning Sydney Miller RESERVE
6:45 - 7:35 AM HIIT cardio Hannah Delmonte RESERVE
7:00 - 7:45 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Stephanie Ottomanelli RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
7:45 - 8:35 AM Box cardio Hannah Delmonte RESERVE
8:30 - 9:20 AM Barre pilates_barre Gabby Muzzarelli RESERVE
12:00 - 12:50 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:20 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:15 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Britney Byfield RESERVE
5:45 - 6:35 PM Barre pilates_barre Mark Osmundsen RESERVE
6:30 - 7:20 PM HIIT cardio Jay Mark RESERVE
6:30 - 7:15 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
6:45 - 7:35 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
7:30 - 8:30 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
7:30 - 8:20 PM Box cardio Jay Mark RESERVE
7:45 - 8:35 PM Barre pilates_barre Mark Osmundsen RESERVE
Wednesday, March 4
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Box cardio Tatiana Firpo RESERVE
6:30 - 7:20 AM Barre pilates_barre Britney Byfield RESERVE
7:00 - 7:45 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
7:30 - 8:20 AM Bounce cardio Britney Byfield RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Nina Marchione RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Britney Byfield RESERVE
12:00 - 12:50 PM Barre pilates_barre Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:20 PM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
5:45 - 6:30 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
5:45 - 6:35 PM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
6:30 - 7:20 PM Barre pilates_barre Gabby Muzzarelli RESERVE
6:45 - 7:35 PM Box cardio Jay Mark RESERVE
6:45 - 7:30 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Stephanie Ottomanelli RESERVE
7:30 - 8:20 PM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
7:45 - 8:35 PM HIIT cardio Jay Mark RESERVE
Thursday, March 5
Time Class Type Instructor
6:30 - 7:20 AM Barre pilates_barre Jess Attardo RESERVE
6:30 - 7:15 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
6:45 - 7:35 AM HIIT cardio Hannah Delmonte RESERVE
7:30 - 8:20 AM Sculpt strength_conditioning Jess Attardo RESERVE
7:30 - 8:30 AM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
7:45 - 8:35 AM Box cardio Hannah Delmonte RESERVE
8:30 - 9:20 AM Barre pilates_barre Jess Attardo RESERVE
12:00 - 12:50 PM Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:15 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Stephanie Ottomanelli RESERVE
5:30 - 6:20 PM Sculpt strength_conditioning Tatiana Firpo RESERVE
5:45 - 6:35 PM Barre pilates_barre Nina Marchione RESERVE
6:30 - 7:20 PM HIIT cardio Hannah Delmonte RESERVE
6:30 - 7:15 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
6:45 - 7:35 PM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
7:30 - 8:30 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
7:30 - 8:20 PM Box cardio Tatiana Firpo RESERVE
7:45 - 8:35 PM Barre pilates_barre Gabby Muzzarelli RESERVE
Friday, March 6
Time Class Type Instructor
6:45 - 7:35 AM Sculpt strength_conditioning Aleona Nyamgavaa RESERVE
7:00 - 7:45 AM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Britney Byfield RESERVE
7:30 - 8:20 AM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
7:45 - 8:35 AM Barre pilates_barre Aleona Nyamgavaa RESERVE
8:30 - 9:20 AM Sculpt strength_conditioning Britney Byfield RESERVE
10:30 - 11:20 AM HIIT cardio Tatiana Lampa RESERVE
12:00 - 12:50 PM Barre pilates_barre Britney Byfield RESERVE
5:30 - 6:20 PM Barre pilates_barre Gabby Muzzarelli RESERVE
5:30 - 6:20 PM Box cardio Jay Mark RESERVE
5:45 - 6:30 PM Hot Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
6:30 - 7:20 PM Sculpt strength_conditioning Gabby Muzzarelli RESERVE
6:30 - 7:20 PM HIIT cardio Jay Mark RESERVE
6:45 - 7:30 PM Hot Yoga Flow yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE