The Studio at Primary Penn Station
251 West 30th Street Cellar Space (Downstairs) New York, NY 10001  
646-960-7433

Class Types

Barre, Vinyasa, Pilates Mat, Sculpt, Stretching, Boot Camp, Functional Fitness, Meditation & Pranayama, Power

Cancellation Policy

6 hours

Neighborhood

Midtown West

STUDIO OVERVIEW

Come to The Studio at Primary to refocus, re-energize and reinvigorate your workday! It's your all-in-one oasis for fitness, yoga, meditation and so much more. In addition to luxurious locker rooms with showers and towel service, enjoy the amenities of our full-service cafe where you can find coffee, fresh juice blends and healthy snacks.

Monday, February 24
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:45 AM Total Glutes strength_conditioning Sarah Rose RESERVE
12:00 - 1:00 PM EmPOWER Yoga yoga_meditation_stretch Hope Mirlis RESERVE
3:00 - 3:15 PM Meditation yoga_meditation_stretch Hope Mirlis RESERVE
5:30 - 6:00 PM Total Body Conditioning pilates_barre Monica Sobrin RESERVE
Tuesday, February 25
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:45 AM Barre Burn pilates_barre Sarah Rose RESERVE
5:15 - 6:00 PM Barre & Core Fusion pilates_barre Sarah Rose RESERVE
Wednesday, February 26
Time Class Type Instructor
12:00 - 12:45 PM Mat Pilates pilates_barre Kirsten Trued RESERVE
3:00 - 3:30 PM Meditation yoga_meditation_stretch Alison Pepper RESERVE
5:30 - 6:30 PM Yoga ~ All Levels yoga_meditation_stretch Beckie Warren RESERVE
Thursday, February 27
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:15 AM Yoga ~ All Levels yoga_meditation_stretch Emalia Williams RESERVE
9:00 - 9:45 AM Upper Body Conditioning strength_conditioning Sarah Rose RESERVE
12:15 - 1:00 PM Barre Burn pilates_barre Anyeli Arias RESERVE
6:00 - 6:45 PM POP Pilates pilates_barre Monica Sobrin RESERVE
Friday, February 28
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:45 AM Vinyasa Yoga yoga_meditation_stretch Emalia Williams RESERVE
12:00 - 12:45 PM Primary Strength strength_conditioning Kirsten Trued RESERVE
Monday, March 2
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:45 AM Total Glutes strength_conditioning Sarah Rose RESERVE
12:00 - 1:00 PM EmPOWER Yoga yoga_meditation_stretch Hope Mirlis RESERVE
3:00 - 3:15 PM Meditation yoga_meditation_stretch Hope Mirlis RESERVE
5:30 - 6:00 PM Total Body Conditioning pilates_barre Monica Sobrin RESERVE
6:30 - 7:15 PM Primary Burn yoga_meditation_stretch Rachel Webb RESERVE
Tuesday, March 3
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:45 AM Barre Burn pilates_barre Sarah Rose RESERVE
12:15 - 12:45 PM Bootcamp cardio strength_conditioning boot_camp Rachel Webb RESERVE
1:00 - 2:00 PM Endurance Stretch yoga_meditation_stretch Stretch Relief RESERVE
3:00 - 3:15 PM 15-Minute Mindfulness Meditation yoga_meditation_stretch Kristina Headrick RESERVE
5:15 - 6:00 PM Barre & Core Fusion pilates_barre Anyeli Arias RESERVE
6:15 - 7:00 PM Yoga ~ All Levels yoga_meditation_stretch Kristina Headrick RESERVE
Wednesday, March 4
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:00 AM Express Primary Burn yoga_meditation_stretch Rachel Webb RESERVE
12:00 - 12:45 PM Mat Pilates pilates_barre Kirsten Trued RESERVE
2:00 - 2:45 PM Endurance Stretch yoga_meditation_stretch Stretch Relief RESERVE
3:00 - 3:30 PM Meditation yoga_meditation_stretch Alison Pepper RESERVE
5:30 - 6:30 PM Yoga ~ All Levels yoga_meditation_stretch Beckie Warren RESERVE
Thursday, March 5
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:15 AM Yoga ~ All Levels yoga_meditation_stretch Emalia Williams RESERVE
9:00 - 9:45 AM Upper Body Conditioning strength_conditioning Sarah Rose RESERVE
12:15 - 1:00 PM Barre Burn pilates_barre Anyeli Arias RESERVE
1:00 - 2:00 PM Yoga Stretch yoga_meditation_stretch Stretch Relief RESERVE
6:00 - 6:45 PM POP Pilates pilates_barre Monica Sobrin RESERVE
Friday, March 6
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:45 AM Vinyasa Yoga yoga_meditation_stretch Emalia Williams RESERVE
12:00 - 12:45 PM Primary Strength strength_conditioning Kirsten Trued RESERVE
1:00 - 2:00 PM Endurance Stretch yoga_meditation_stretch Stretch Relief RESERVE