Medicine for the Soul Yoga
316 East 84th Street New York, NY 10028  
929-390-8720

Class Types

Meditation & Pranayama, Vinyasa, Power, Kundalini, Restorative, Hatha, Ashtanga, Yin

Amenities

Cubbies
Restrooms
Water Filling Station

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Upper East Side

Know before you go

  • Accessible from 86th and Lexington (4/5/6) subway station as well as the 86th Street Station (W/Q/N/M/R lines).
  • First-time students please plan to arrive at the studio 5 minutes early to sign in.

 

STUDIO OVERVIEW

Medicine for the Soul offers a unique setting for practicioners to immerse themselves in the various practices offered. The space is designed to be a home away from home for those looking to retreat within, without sacrificing comfort.

Saturday, February 22
Time Class Type Instructor
4:30 - 5:45 PM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Melody Schröeer RESERVE
Sunday, February 23
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:45 AM Warmup Flow yoga_meditation_stretch Ruth Karasik RESERVE
10:00 - 11:15 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ruth Karasik RESERVE
11:30 - 12:45 PM Ashtanga Primary Series (Led) yoga_meditation_stretch Melissa Morgan RESERVE
4:00 - 4:45 PM Meditation Sundays yoga_meditation_stretch Saloni Hemnani RESERVE
5:00 - 6:15 PM Candlelit Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Katy Mobley RESERVE
6:30 - 7:45 PM Slow Flow + Yin yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
8:00 - 9:00 PM Candlelit Restorative yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
Monday, February 24
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM Morning Chakra Flow yoga_meditation_stretch Sara Cousins RESERVE
10:00 - 11:00 AM Morning Movement & Meditation yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
5:15 - 6:15 PM Mindful Flow yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
6:30 - 7:30 PM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
7:45 - 9:00 PM Kundalini Yoga & Meditation yoga_meditation_stretch Raj Karam Singh RESERVE
Tuesday, February 25
Time Class Type Instructor
7:15 - 8:00 AM Power Flow yoga_meditation_stretch Alison Ederer RESERVE
8:30 - 9:30 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ruth Karasik RESERVE
10:00 - 11:15 AM Gentle Kundalini & Meditation yoga_meditation_stretch Daniela Mattos-Turcinov RESERVE
5:30 - 6:15 PM Fast Flow yoga_meditation_stretch Katie Herring RESERVE
6:30 - 7:30 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Melissa Morgan RESERVE
7:45 - 8:45 PM Flow to the Beat yoga_meditation_stretch Izze Gibson RESERVE
Wednesday, February 26
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM Invigorating Morning Flow yoga_meditation_stretch Emma Nadine Onasch RESERVE
9:15 - 10:15 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Carrie Greif RESERVE
12:30 - 1:30 PM Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sirin Doğan RESERVE
5:30 - 6:30 PM Power Hour Flow yoga_meditation_stretch Jamie Rotell RESERVE
6:45 - 7:45 PM Fusion Flow yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
8:00 - 9:00 PM Candlelit Restorative yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
Thursday, February 27
Time Class Type Instructor
7:15 - 8:00 AM Warmup Flow yoga_meditation_stretch Emily Lundquist RESERVE
8:30 - 9:30 AM Power Beats yoga_meditation_stretch Dia Seskin RESERVE
5:30 - 6:30 PM Hip Hop Flow yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
6:45 - 7:45 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
Friday, February 28
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:30 AM Rise and Flow yoga_meditation_stretch Jamie Rotell RESERVE
10:00 - 11:15 AM Gentle Kundalini & Meditation yoga_meditation_stretch Daniela Mattos-Turcinov RESERVE
12:30 - 1:15 PM Fast Flow yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
5:15 - 6:15 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
6:30 - 8:00 PM Candlelit Flow to Restore yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
Saturday, February 29
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:45 AM Hip Hop Flow yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
10:00 - 11:00 AM Power Flow yoga_meditation_stretch Julia Zhu RESERVE
11:15 - 12:15 PM Yoga Basics yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
12:30 - 1:30 PM Vinyasa Vibes yoga_meditation_stretch Luisanna Tejada RESERVE
4:30 - 5:45 PM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Carrie Greif RESERVE
6:00 - 7:00 PM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Carrie Greif RESERVE
Sunday, March 1
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:45 AM Warmup Flow yoga_meditation_stretch Emily Lundquist RESERVE
10:00 - 11:15 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ruth Karasik RESERVE
11:30 - 12:45 PM Ashtanga Primary Series (Led) yoga_meditation_stretch Melissa Morgan RESERVE
4:00 - 4:45 PM Meditation Sundays yoga_meditation_stretch Saloni Hemnani RESERVE
5:00 - 6:15 PM Candlelit Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Katy Mobley RESERVE
6:30 - 7:45 PM Slow Flow + Yin yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
8:00 - 9:00 PM Candlelit Restorative yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
Monday, March 2
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
7:30 - 8:30 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Carrie Greif RESERVE
10:00 - 11:00 AM Morning Movement & Meditation yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
5:15 - 6:15 PM Mindful Flow yoga_meditation_stretch Sonya Matejko RESERVE
6:30 - 7:30 PM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Dan O'Brien RESERVE
7:45 - 9:00 PM Gentle Kundalini & Meditation yoga_meditation_stretch Daniela Mattos-Turcinov RESERVE
Tuesday, March 3
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
7:15 - 8:00 AM Rise and Flow yoga_meditation_stretch Jamie Rotell RESERVE
8:30 - 9:30 AM Power Beats yoga_meditation_stretch Dia Seskin RESERVE
10:00 - 11:15 AM Gentle Kundalini & Meditation yoga_meditation_stretch Daniela Mattos-Turcinov RESERVE
5:30 - 6:15 PM Fast Flow yoga_meditation_stretch Katie Herring RESERVE
6:30 - 7:30 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Melissa Morgan RESERVE
7:45 - 8:45 PM Flow to the Beat yoga_meditation_stretch Izze Gibson RESERVE
Wednesday, March 4
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
7:30 - 8:30 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Ruth Karasik RESERVE
12:30 - 1:30 PM Yin Yoga yoga_meditation_stretch Sirin Doğan RESERVE
5:30 - 6:30 PM Power Hour Flow yoga_meditation_stretch Dia Seskin RESERVE
6:45 - 7:45 PM Fusion Flow yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
8:00 - 9:00 PM Candlelit Restorative yoga_meditation_stretch Shelbi Schooler RESERVE
Thursday, March 5
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
7:15 - 8:00 AM Warmup Flow yoga_meditation_stretch Emily Lundquist RESERVE
8:30 - 9:30 AM Vinyasa Flow yoga_meditation_stretch Carrie Greif RESERVE
5:30 - 6:30 PM Core Flow yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
6:45 - 7:45 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Dan O'Brien RESERVE
8:00 - 9:15 PM Slow Flow + Meditation yoga_meditation_stretch Alison Ederer RESERVE
Friday, March 6
Time Class Type Instructor
6:15 - 7:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
7:30 - 8:30 AM Morning Chakra Flow yoga_meditation_stretch Sara Cousins RESERVE
10:00 - 11:15 AM Gentle Kundalini & Meditation yoga_meditation_stretch Daniela Mattos-Turcinov RESERVE
12:30 - 1:15 PM Fast Flow yoga_meditation_stretch Dan O'Brien RESERVE
5:15 - 6:15 PM Power Flow yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
6:30 - 8:00 PM Candlelit Flow to Restore yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
Saturday, March 7
Time Class Type Instructor
7:15 - 8:00 AM Meditation (Donation) yoga_meditation_stretch Tom Sutherland RESERVE
8:30 - 9:45 AM Hip Hop Flow yoga_meditation_stretch Stephen Mendoza-Williams RESERVE
10:00 - 11:00 AM Power Flow yoga_meditation_stretch Dan O'Brien RESERVE
11:15 - 12:15 PM Yoga Basics yoga_meditation_stretch Emma Shockley RESERVE
12:30 - 1:30 PM Vinyasa Vibes yoga_meditation_stretch Luisanna Tejada RESERVE