Aerial Arts NYC
235 East 49th Street New York, NY 10017  
917-408-3576

Class Types

Aerial & Trapeze

Cancellation Policy

24 hours

Neighborhood

Midtown East

Know before you go

  • All students must sign a waiver.
  • New students: please arrive 15 minutes early to prepare for class.
  • Students must be in their assigned class no later than 10 minutes after class start; no student will be admitted to join after this time and will forfeit payment for that class.
  • Please wear form-fitting workout clothes that cover the backs of your knees, abdomen, and upper arms. Jewelry, zippers, and buckles, are not permitted since they may cause damage to the apparatus. 

STUDIO OVERVIEW

Manhattan's premier training ground for the aerial and circus arts. At AANYC, you become the artist and performer you want to be. Discover your strength, creativity, and confidence, and the sky’s the limit. We’ll show you the ropes (or silks or lyra or handstand!), and you’ll get into the best shape of your life, all while expanding your comfort zone and having a blast. You will strengthen muscles you never knew you had while learning to climb, invert, balance and contort. Acquire new skills, stamina and grace to accomplish your goals. Come learn, and share our passion for the aerial and circus arts.
 

Saturday, February 22
Time Class Type Instructor
4:00 - 5:00 PM Beginner Silks dance Kristin Olness RESERVE
Sunday, February 23
Time Class Type Instructor
2:00 - 3:00 PM Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
2:00 - 3:00 PM Beginner Silks dance Josh Dean RESERVE
3:00 - 4:30 PM Contortion & Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
4:00 - 5:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Josh Dean RESERVE
Monday, February 24
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Hannah Risner RESERVE
7:30 - 9:00 PM Contortion & Handstands dance TJ Santiago RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Laura Haley RESERVE
Tuesday, February 25
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Kira Fath RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner Trapeze dance Josh Dean RESERVE
7:00 - 8:00 PM Handstands dance Kira Fath RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Jack Crawford RESERVE
Wednesday, February 26
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:30 PM Contortion & Handstands dance Allison Schieler RESERVE
6:00 - 7:00 PM Beginner Silks dance Elizabeth Munn RESERVE
7:00 - 8:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Hannah Risner RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner / Advance Beginner Straps dance Josh Dean RESERVE
8:00 - 9:00 PM Stretch & Flexibility dance Aimee Gottesman RESERVE
Thursday, February 27
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Beginner Silks dance Jen Kovacs RESERVE
6:30 - 7:30 PM Handstands dance Ivory Fox RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner / Advanced Beginner Dance Trapeze dance Kate Purdy RESERVE
7:30 - 9:00 PM Contortion & Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Lyra dance Jen Kovacs RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Kate Purdy RESERVE
Friday, February 28
Time Class Type Instructor
4:00 - 5:00 PM Beginner Silks dance Elizabeth Munn RESERVE
4:00 - 5:00 PM Beginner Hammock dance Jason Mejias RESERVE
5:00 - 6:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Elizabeth Munn RESERVE
6:00 - 8:00 PM Aerial Open Workout dance Jason Mejias RESERVE
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Josh Dean RESERVE
7:00 - 8:00 PM Handstands dance Phillip Evans RESERVE
Saturday, February 29
Time Class Type Instructor
2:00 - 3:00 PM Beginner Lyra dance Kristin Olness RESERVE
3:00 - 4:00 PM Beginner / Advance Beginner Straps dance Mauricio Nunez RESERVE
3:00 - 4:00 PM Beginner Trapeze dance Kristin Olness RESERVE
4:00 - 5:00 PM Beginner Silks dance Kristin Olness RESERVE
Sunday, March 1
Time Class Type Instructor
2:00 - 3:00 PM Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
2:00 - 3:00 PM Beginner Silks dance Lani Corson RESERVE
3:00 - 4:30 PM Contortion & Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
4:00 - 5:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Lani Corson RESERVE
Monday, March 2
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Hannah Risner RESERVE
7:30 - 9:00 PM Contortion & Handstands dance TJ Santiago RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Laura Haley RESERVE
Tuesday, March 3
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Ivory Fox RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner Trapeze dance Kristin Olness RESERVE
7:00 - 8:00 PM Handstands dance Ivory Fox RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Jack Crawford RESERVE
Wednesday, March 4
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:30 PM Contortion & Handstands dance Allison Schieler RESERVE
6:00 - 7:00 PM Beginner Silks dance Elizabeth Munn RESERVE
7:00 - 8:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Hannah Risner RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner / Advance Beginner Straps dance Stephanie Keaton RESERVE
8:00 - 9:00 PM Stretch & Flexibility dance Amanda Topaz RESERVE
Thursday, March 5
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 PM Beginner Silks dance Jen Kovacs RESERVE
6:30 - 7:30 PM Handstands dance Ivory Fox RESERVE
7:00 - 8:00 PM Beginner / Advanced Beginner Dance Trapeze dance Kristin Olness RESERVE
7:30 - 9:00 PM Contortion & Handstands dance Topher Bousquet RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Lyra dance Jen Kovacs RESERVE
8:00 - 9:00 PM Beginner Silks dance Kristin Olness RESERVE
Friday, March 6
Time Class Type Instructor
4:00 - 5:00 PM Beginner Silks dance Elizabeth Munn RESERVE
4:00 - 5:00 PM Beginner Hammock dance Jason Mejias RESERVE
5:00 - 6:00 PM All Level Aerial Conditioning dance Elizabeth Munn RESERVE
6:00 - 8:00 PM Aerial Open Workout dance Jason Mejias RESERVE
6:00 - 7:00 PM Stretch & Flexibility dance Elizabeth Munn RESERVE
7:00 - 8:00 PM Handstands dance Phillip Evans RESERVE
Saturday, March 7
Time Class Type Instructor
2:00 - 3:00 PM Beginner Lyra dance Kristin Olness RESERVE
3:00 - 4:00 PM Beginner / Advance Beginner Straps dance Mauricio Nunez RESERVE
3:00 - 4:00 PM Beginner Trapeze dance Kristin Olness RESERVE