Ballet Academy East
1651 3rd Avenue New York, NY 10128  
212-410-9140

Class Types

Pilates Mat, Ballet & Pointe, Modern & Contemporary, Cardio Dance, Pilates, Sculpt, Tap

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Upper East Side

STUDIO OVERVIEW

Adult classes in beginner ballet, Zumba, and fitness.

Saturday, February 29
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
3:00 - 4:30 PM Introduction to Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beginner Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
4:30 - 6:00 PM Basic Beginner Ballet dance Joshua Kolberg RESERVE
5:00 - 6:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Vanessa Martinez RESERVE
6:00 - 7:30 PM Intermediate Contemporary dance Vanessa Martinez RESERVE
6:00 - 7:30 PM Hip Hop dance Lacey Thomas RESERVE
Sunday, March 1
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Annora Cheng RESERVE
1:00 - 2:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
1:00 - 2:30 PM Beginner Ballet dance Joshua Kolberg RESERVE
1:00 - 2:30 PM Introduction to Ballet dance Ginger Thatcher RESERVE
2:00 - 3:30 PM Basic Beginner Ballet dance Cornel Crabtree RESERVE
Monday, March 2
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Phoebe Higgins RESERVE
11:00 - 12:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Ashley Carter RESERVE
11:15 - 12:45 PM Beginner Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
11:30 - 1:00 PM Introduction to Ballet dance Anne Kelly RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:00 - 8:30 PM Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:30 - 9:00 PM Introduction to Ballet dance Julie Voshell RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
8:00 - 9:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Anya Burak RESERVE
Tuesday, March 3
Time Class Type Instructor
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
9:15 - 10:45 AM Basic Beginner Ballet dance Don Paradise RESERVE
11:30 - 12:30 PM Body Conditioning pilates_barre strength_conditioning Wendy Amos RESERVE
7:15 - 8:45 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Enrique Brown RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beginner Ballet dance Julie Voshell RESERVE
Wednesday, March 4
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
8:00 - 9:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Angelina Salama RESERVE
10:45 - 12:15 PM Introduction to Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
11:45 - 12:45 PM Yoga yoga_meditation_stretch Anya Burak RESERVE
12:15 - 1:45 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Anne Kelly RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beginner Ballet dance Ginger Thatcher RESERVE
7:45 - 9:15 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
Thursday, March 5
Time Class Type Instructor
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
8:30 - 9:30 AM Pilates Mat Class pilates_barre Ashley Carter RESERVE
9:15 - 10:45 AM Basic Beginner Ballet dance Don Paradise RESERVE
11:00 - 12:30 PM Beginner Ballet dance Jamie Salmon RESERVE
11:30 - 1:00 PM Introduction to Ballet dance Julie Voshell RESERVE
11:30 - 12:30 PM Body Conditioning pilates_barre strength_conditioning Wendy Amos RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Linda Gelinas RESERVE
7:45 - 9:15 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
8:00 - 9:30 PM Beginner Ballet dance Maximilien Baud RESERVE
Friday, March 6
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Angelina Salama RESERVE
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
10:30 - 12:00 PM Introduction to Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beginner Ballet dance Jamie Salmon RESERVE
1:00 - 2:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Anya Burak RESERVE
7:15 - 8:45 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
Saturday, March 7
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
3:00 - 4:30 PM Introduction to Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beginner Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
4:30 - 6:00 PM Basic Beginner Ballet dance Stephen Hanna RESERVE
5:00 - 6:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Ashley Carter RESERVE
6:00 - 7:30 PM Intermediate Contemporary dance Ashley Carter RESERVE
6:00 - 7:30 PM Hip Hop dance Lacey Thomas RESERVE
Sunday, March 8
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Michelle Vargo RESERVE
1:00 - 2:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
1:00 - 2:30 PM Beginner Ballet dance Stephen Hanna RESERVE
1:00 - 2:30 PM Introduction to Ballet dance Ginger Thatcher RESERVE
2:00 - 3:30 PM Basic Beginner Ballet dance Cornel Crabtree RESERVE
Monday, March 9
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Phoebe Higgins RESERVE
11:00 - 12:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Ashley Carter RESERVE
11:15 - 12:45 PM Beginner Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
11:30 - 1:00 PM Introduction to Ballet dance Anne Kelly RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:00 - 8:30 PM Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:30 - 9:00 PM Introduction to Ballet dance Julie Voshell RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Lisa Lockwood RESERVE
8:00 - 9:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Anya Burak RESERVE
Tuesday, March 10
Time Class Type Instructor
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
9:15 - 10:45 AM Basic Beginner Ballet dance Don Paradise RESERVE
11:30 - 12:30 PM Body Conditioning pilates_barre strength_conditioning Wendy Amos RESERVE
7:15 - 8:45 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Enrique Brown RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beginner Ballet dance Julie Voshell RESERVE
Wednesday, March 11
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Pilates Mat Class pilates_barre Courtney Conner RESERVE
8:00 - 9:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Angelina Salama RESERVE
10:45 - 12:15 PM Introduction to Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
11:45 - 12:45 PM Yoga yoga_meditation_stretch Anya Burak RESERVE
12:15 - 1:45 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Anne Kelly RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beginner Ballet dance Ginger Thatcher RESERVE
7:45 - 9:15 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
Thursday, March 12
Time Class Type Instructor
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
8:30 - 9:30 AM Pilates Mat Class pilates_barre Ashley Carter RESERVE
9:15 - 10:45 AM Basic Beginner Ballet dance Don Paradise RESERVE
11:00 - 12:30 PM Beginner Ballet dance Jamie Salmon RESERVE
11:30 - 1:00 PM Introduction to Ballet dance Julie Voshell RESERVE
11:30 - 12:30 PM Body Conditioning pilates_barre strength_conditioning Wendy Amos RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic Beginner Ballet dance Linda Gelinas RESERVE
7:45 - 9:15 PM Introduction to Ballet dance Lorna Zawacki RESERVE
8:00 - 9:30 PM Beginner Ballet dance Maximilien Baud RESERVE
Friday, March 13
Time Class Type Instructor
8:00 - 9:00 AM Yoga yoga_meditation_stretch Angelina Salama RESERVE
8:15 - 9:15 AM Dance-Cardio dance Amanda Johnson RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
10:30 - 12:00 PM Introduction to Ballet dance Shirley Bassat RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beginner Ballet dance Jamie Salmon RESERVE
1:00 - 2:00 PM Pilates Mat Class pilates_barre Anya Burak RESERVE
7:15 - 8:45 PM Basic Beginner Ballet dance Shirley Bassat RESERVE