Get 20% off your first month with code TWENTY.

Broadway Dance Center
322 West 45th Street, 3rd Floor (btw 8th & 9th Ave) New York, NY 10036  
212-582-9304

Class Types

Ballet & Pointe, Jazz, Modern & Contemporary, Tap, Dance, Functional Fitness, Pilates Mat, Barre, Theater, Meditation & Pranayama, Stretching, Vinyasa, Salsa, Sculpt, Striptease & Burlesque, Latin

Amenities

Cafe
Changing rooms
Lockers for Rent
Retail
Showers
Water for Purchase
Water Fountain or Filling Station

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Hell's Kitchen

Booking Window

Opens 7 days in advance

Know before you go

  • New to BDC? Please arrive 45-minutes before your first class to pick up your free BDC ClubCard, have your photo taken, and finalize your BDC Student Account.
  • Returning Students: Please arrive 15-minutes before class to ensure adequate time to check-in at the Front Desk with your BDC ClubCard.
  • Booking window closes 4 hours before class start time per studio policy.
  • Wear appropriate shoes (ie, ballet slippers, tap shoes, etc). Also available for sale in the shop at the studio.

STUDIO OVERVIEW

Since 1984, Broadway Dance Center has earned a reputation in the global dance community as a beacon of excellence in dance education. BDC is renowned for its unparalleled Faculty and for offering a diverse array of dance disciplines under one roof. Our continued dedication to the international dance community, state-of-the-art studios, and our location in the heart of the Broadway theater district in New York City make us the ultimate destination for dancers around the globe.

Tuesday, June 18
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Adv Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
9:30 - 10:30 AM All Levels BODYART FLOW with Ryan Daniel Beck dance Ryan Daniel Beck RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BALLET with Barry Kerollis dance Joshua Kolberg RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Phil Orsano dance Phil Orsano RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
10:30 - 12:00 PM All Levels VOGUEING with Omari Mizrahi dance Omari Mizrahi RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg TAP with April Cook dance April Cook RESERVE
12:00 - 1:00 PM All Levels LASTICS STRETCH with Donna Flagg yoga_meditation_stretch Donna Flagg RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic HIP-HOP with Ms Vee dance Jamie J RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg BALLET with Natalya Stavro dance Natalya Stavro RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg JAZZ with Sheila Barker dance Sheila Barker RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int Adv STREET JAZZ with Neil Schwartz dance Alonzo Williams RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg TAP with Justin Boccitto dance Aaron Burr RESERVE
1:00 - 2:00 PM All Levels FLOORBARRE with Rickey Tripp pilates_barre Anna Griffin RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels POINTE with Jamie Salmon dance Peter Schabel RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Slam dance Slam RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg STREET JAZZ with Bo Park dance Bo Park RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg THEATER TAP with Justin Boccitto dance Aaron Burr RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
2:00 - 3:00 PM All Levels PILATES with Joy Karley pilates_barre Joy Karley RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY LYRICAL with Tracie Stanfield dance Tracie Stanfield RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg HIP-HOP with Leslie Feliciano dance Leslie Feliciano RESERVE
3:00 - 4:00 PM All Levels YOGA with Amber Paul yoga_meditation_stretch Bridget Bose RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg BALLET with Jamie Salmon dance Peter Schabel RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int TAP with Ray Hesselink dance Ray Hesselink RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int Adv STREET JAZZ with Keenan Cooks dance J9 RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg TAP with Denise Caston dance Denise Caston RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg BALLET with Barry Kerollis dance Mary Beth Hansohn RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg JUMPS & TURNS with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv HIP-HOP with Luam dance Ryan Miller RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg HIP-HOP with Robert Taylor Jr dance Robert Taylor Jr RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int HIP-HOP with David Thomas dance David Thomas RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg BALLET with Peter Schabel dance Peter Schabel RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg TAP with Ray Hesselink dance Ray Hesselink RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg THEATER with Chaz Wolcott dance Chaz Wolcott RESERVE
6:00 - 7:30 PM All Levels LOCKING with Ms Vee dance Robert Taylor Jr RESERVE
7:30 - 9:00 PM Adv Beg COMMERCIAL JAZZ with Debbie Wilson dance Debbie Wilson RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic TAP with Katharine Ponza dance Katharine Ponza RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Brice Mousset dance Brice Mousset RESERVE
7:30 - 9:00 PM Adv JAZZ FUNK with Miguel Zarate dance Miguel Zarate RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels LATIN FUSION with Olivia Hutcherson dance Olivia Hutcherson RESERVE
7:30 - 8:45 PM All Levels DANCE CARDIO with Calvin Wiley dance Calvin Wiley RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv Beg HIP-HOP/STREET JAZZ with Eric Jenkins dance Eric Jenkins RESERVE
9:00 - 10:30 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Mike Esperanza dance Michaela McGowan RESERVE
9:00 - 10:30 PM Int Adv HIP-HOP with James Alonzo dance James Alonzo RESERVE
9:00 - 10:30 PM All Levels BURLESQUE with Nathalie Marrable dance Nathalie Marrable RESERVE
Wednesday, June 19
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Beg CONTEMPORARY JAZZ with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
9:00 - 10:30 AM Adv Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
9:30 - 10:30 AM All Levels BODYART with Ryan Daniel Beck strength_conditioning dance Ryan Daniel Beck RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg HIP-HOP with Ephrat Asherie dance Ephrat Asherie RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg TAP with Doug Shankman dance Andrew Winans RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int BALLET with Beth Goheen dance Beth Goheen RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BALLET with Michele Moreno dance Michele Moreno RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg BALLET with Natalya Stavro dance Natalya Stavro RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg BALLET with Dariusz Hochman dance Dariusz Hochman RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg STREET JAZZ/ FUNK with Q dance Q RESERVE
12:00 - 1:00 PM All Levels PILATES with Linda Farrell pilates_barre Linda Farrell RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int CONTEMPORARY LYRICAL with Tracie Stanfield dance Tracie Stanfield RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg TAP with Charles Renato dance Ali Dietz RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg BALLET with Jamie Salmon dance Peter Schabel RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg CONTEMPORARY FLOORWORK with Ashle Dawson dance Ashle Dawson RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic TAP with Katharine Ponza dance Katharine Ponza RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg STREET JAZZ with Keenan Cooks dance James Alonzo RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels FLOORBARRE with Anna Griffin pilates_barre Anna Griffin RESERVE
2:00 - 3:00 PM All Levels BODYART with Becca Pace dance Rebecca Pace RESERVE
3:00 - 4:30 PM Basic BALLET with Joy Karley dance Joy Karley RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg HIP-HOP with Leslie Feliciano dance Leslie Feliciano RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Kristin Sudeikis dance Kristin Sudeikis RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg THEATER with Lizz Picini dance Lizz Picini RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int STREET JAZZ/HIP-HOP with Eric Jenkins dance Eric Jenkins RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg STREET JAZZ with Joanna Numata dance Joanna Numata RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Nijawwon Matthews dance Nijawwon Matthews RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int JAZZ with Sheila Barker dance Nathalie Marrable RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv BANJI STREET with Jonte dance Jonte RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv THEATER with Nick Kenkel dance Nick Kenkel RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Maleek Washington dance Maleek Washington RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg JAZZ with Sheila Barker dance Nathalie Marrable RESERVE
6:00 - 7:00 PM All Levels BDC BARRE with Mary Beth Hansohn pilates_barre Mary Beth Hansohn RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg BALLET with Joshua Kolberg dance Joshua Kolberg RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg TAP with Dario Natarelli dance Dario Natarelli RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels BURLESQUE JAZZ with Tony Guerrero dance Tony Guerrero RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv STREET JAZZ with Candace Brown dance Candace Brown RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg BALLET with Jessica Epting dance Jessica Epting RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg DANCEHALL with Korie Genius dance Korie Genius RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg JUMPS & TURNS with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv CONTEMPORARY with Tom Richardson dance Tom Richardson RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Ellenore Scott dance Ellenore Scott RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv Beg WAACKING TECHNIQUE with Princess Lockerooo dance Princess Lockerooo RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv JAZZ MODERN FUSION with Jon Lehrer dance Jon Lehrer RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv HIP-HOP with David Thomas dance David Thomas RESERVE
Thursday, June 20
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Adv Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
9:00 - 10:30 AM Beg LYRICAL JAZZ with Emily Bufferd dance Emily Bufferd RESERVE
9:30 - 10:30 AM All Levels BODYART with Ryan Daniel Beck strength_conditioning dance Ryan Daniel Beck RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Phil Orsano dance Phil Orsano RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg TAP with April Cook dance April Cook RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BALLET with Benjamin Briones dance Benjamin Briones RESERVE
10:30 - 12:00 PM All Levels FLEXN with Klassic dance Klassic RESERVE
12:00 - 1:00 PM All Levels LASTICS STRETCH with Donna Flagg yoga_meditation_stretch Donna Flagg RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg JAZZ with Sheila Barker dance Jessica Seavor RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg BALLET with Natalya Stavro dance Natalya Stavro RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg HOUSE with Ephrat Asherie dance Ephrat Asherie RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int Adv STREET JAZZ with Neil Schwartz dance Deshawn Da Prince RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg TAP with Justin Boccitto dance Aaron Burr RESERVE
1:00 - 2:00 PM All Levels FLOORBARRE with Anna Griffin pilates_barre Anna Griffin RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Slam dance Slam RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int STREET JAZZ with Joanna Numata dance Joanna Numata RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic TAP with Sheila Pomroy dance Sheila Pomroy RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels POINTE with Jamie Salmon dance Jamie Salmon RESERVE
2:00 - 3:00 PM All Levels PILATES with Joy Karley pilates_barre Joy Karley RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY LYRICAL with Tracie Stanfield dance Tracie Stanfield RESERVE
3:00 - 4:00 PM All Levels YOGA with Amber Paul yoga_meditation_stretch Amber Paul RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int TAP with Ray Hesselink dance Ray Hesselink RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg STREET JAZZ with Ryan Miller dance Ryan Miller RESERVE
3:00 - 4:30 PM All Levels SALSA FUSION with Serge Onik dance Serge Onik RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg BALLET with Jamie Salmon dance Jamie Salmon RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv BALLET with Barry Kerollis dance Mary Beth Hansohn RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg JUMPS & TURNS with Shelly Hutchinson dance Shelly Hutchinson RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv STREET JAZZ with David Thomas dance David Thomas RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg TAP with Katharine Ponza dance Katharine Ponza RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg WAACKING TECHNIQUE with Princess Lockerooo dance Princess Lockerooo RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv CONTEMPORARY JAZZ with Martha Nichols dance Martha Nichols RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg BALLET with Peter Schabel dance Peter Schabel RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int STREET JAZZ/HIP-HOP with Carlos Neto dance Carlos Neto RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg TAP with Ray Hesselink dance Ray Hesselink RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg HIP-HOP with Ms Vee dance Jamie J RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg THEATER with Andrew Wilson dance Andrew Wilson RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels AFRICAN with Omari Mizrahi dance Omari Mizrahi RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv HIP-HOP with Jon Rua dance Jon Rua RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int CONTEMPORARY LYRICAL with Ashle Dawson dance Ashle Dawson RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic TAP with Bob Boross dance Bob Boross RESERVE
7:30 - 9:00 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Miles Keeney dance Miles Keeney RESERVE
9:00 - 10:30 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Theresa Stone dance Theresa Stone RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv Beg HIP-HOP/STREET JAZZ with Eric Jenkins dance Eric Jenkins RESERVE
9:00 - 10:30 PM Int Adv HIP-HOP with Keenan Cooks dance Ryan Miller RESERVE
9:00 - 10:30 PM All Levels BURLESQUE with Nathalie Marrable dance Nathalie Marrable RESERVE
Friday, June 21
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Adv Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic CONTEMPORARY JAZZ with Eric Campros dance Eric Campros RESERVE
9:30 - 10:30 AM All Levels BODYART DEEPWORK with Ryan Daniel Beck dance Ryan Daniel Beck RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg CONTEMPORARY LYRICAL with Tracie Stanfield dance Ginger Cox RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg HIP-HOP with Robert Taylor Jr dance Robert Taylor Jr RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int Adv THEATER with Josh Assor dance Michael Mindlin RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
10:30 - 12:00 PM Basic TAP with Doug Shankman dance Gwen Potter RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int BALLET with Beth Goheen dance Beth Goheen RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BALLET with Andrey Silantyev dance Andrey Silantyev RESERVE
12:00 - 1:00 PM All Levels PILATES with Linda Farrell pilates_barre Linda Farrell RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int CONTEMPORARY LYRICAL with Tracie Stanfield dance Ginger Cox RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg STREET JAZZ/HIP-HOP with Carlos Neto dance Carlos Neto RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg BALLET with Dariusz Hochman dance Dariusz Hochman RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg BALLET with Natalya Stavro dance Natalya Stavro RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int THEATER TAP with Shea Sullivan dance Aaron Burr RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels FLOORBARRE with Rickey Tripp pilates_barre Mary Burns RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg HIP-HOP with AntBoogie dance AntBoogie RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg BALLET with Jamie Salmon dance Jamie Salmon RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg TAP with Katharine Ponza dance Katharine Ponza RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int CONTEMPORARY LYRICAL with Ashle Dawson dance Ashle Dawson RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg HEELS with Jonte dance Jonte RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Slam dance Slam RESERVE
3:00 - 4:00 PM All Levels YOGA with Amber Paul yoga_meditation_stretch Mary Beth Hansohn RESERVE
3:00 - 4:30 PM All Levels VOGUEING with Omari Mizrahi dance Omari Mizrahi RESERVE
3:00 - 4:30 PM Basic BALLET with Joy Karley dance Joy Karley RESERVE
3:00 - 4:30 PM Basic TAP with Jill Kenney dance Jill Kenney RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg STREET JAZZ with Keenan Cooks dance James Alonzo RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
4:30 - 6:00 PM Basic CONTEMPORARY JAZZ with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int JAZZ with Sheila Barker dance Sheila Barker RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg TAP TECHNIQUE with Tony Mayes dance Tony Mayes RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv HIP-HOP with Luam dance Ryan Miller RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
6:00 - 7:30 PM Basic JUMPS AND TURNS with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int TAP with Mark Albrecht dance Mark Albrecht RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
6:00 - 7:00 PM All Levels BDC BARRE with Mary Beth Hansohn pilates_barre Mary Beth Hansohn RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int Adv CONTEMPORARY FUSION with Hannah Frederick dance Teddy Tedholm RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic BALLET with Barry Kerollis dance Barry Kerollis RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int STILETTO STREET JAZZ with Yvonne Marie Sain dance Yvonne Marie Sain RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic TAP with Denise Caston dance Denise Caston RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv STREET JAZZ with Candace Brown dance Candace Brown RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg CONTEMPORARY JAZZ with Michaela McGowan dance Michaela McGowan RESERVE
9:00 - 10:30 PM All Levels AFRO'DANCE with Angel Kaba dance Angel Kaba RESERVE
9:00 - 10:30 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Miles Keeney dance Miles Keeney RESERVE
Saturday, June 22
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Beg HIP-HOP with Alonzo Williams dance Alonzo Williams RESERVE
9:00 - 10:30 AM Beg JAZZ with Nathalie Marrable dance Nathalie Marrable RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic BALLET with Jessica Epting dance Jessica Epting RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic CONTEMPORARY with Rachel Hettinger dance Rachel Hettinger RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg CONTEMPORARY with Eric Campros dance Eric Campros RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BALLET with Barry Kerollis dance Barry Kerollis RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg TAP with Oren Korenblum dance Oren Korenblum RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg BALLET with Jamie Salmon dance Jamie Salmon RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg TAP with Andrew Winans dance Andrew Winans RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int JAZZ FUSION with Michelle Barber dance Michelle Barber RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels VOGUEING with Cesar Valentino dance Cesar Valentino RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int Adv BANJI STREET with Jonte dance Jonte RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int TAP with Nicole Ohr dance Nicole Ohr RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg BALLET with Peter Schabel dance Peter Schabel RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg COMMERCIAL JAZZ with Debbie Wilson dance Debbie Wilson RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
3:00 - 4:30 PM All Levels IMPROVISATION with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
3:00 - 4:30 PM Basic TAP with Sheila Pomroy dance Sheila Pomroy RESERVE
3:00 - 4:00 PM All Levels LASTICS STRETCH with Jaime Torres yoga_meditation_stretch Jaime Torres RESERVE
3:00 - 4:30 PM All Levels HOUSE with Cricket dance James Colter RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg HIP-HOP/ FUNK with Q dance Q RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg STREET JAZZ/HIP-HOP with Carlos Neto dance Carlos Neto RESERVE
4:30 - 6:00 PM Basic HEELS with Yvonne-Marie Sain dance Yvonne Marie Sain RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg BALLET with Deanna Doyle dance Joshua Kolberg RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg TAP with Tony Mayes dance TBA RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg STREET JAZZ/HIP-HOP with Carlos Neto dance Carlos Neto RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg POP BALLET with Dawn Hillen dance Dawn Hillen RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg TAP with Gwen Potter dance Gwen Potter RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int Adv STREET JAZZ with David Thomas dance David Thomas RESERVE
6:00 - 7:30 PM All Levels SALSA FUSION with Serge Onik dance Serge Onik RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int Adv CONTEMPORARY BALLET with Jennie Begley dance Jennie Begley RESERVE
7:30 - 9:30 PM Int HIP-HOP/STREET JAZZ with Eric Jenkins dance Eric Jenkins RESERVE
7:30 - 9:00 PM Adv Beg STREET JAZZ with Neil Schwartz dance Alonzo Williams RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic BALLET with Yuka Kawazu dance Yuka Kawazu RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Nijawwon Matthews dance Nijawwon Matthews RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int TAP with Justin Boccitto dance Gwen Potter RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels DANCEHALL with Sir Ledgen dance Sir Ledgen RESERVE
Sunday, June 23
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Beg HIP-HOP with Alonzo Williams dance Alonzo Williams RESERVE
9:00 - 10:30 AM Basic LYRICAL JAZZ with Emily Bufferd dance Emily Bufferd RESERVE
9:00 - 10:30 AM Beg JUMPS AND TURNS with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
9:00 - 10:30 AM Beg BALLET with Matthew Prescott dance Matthew Prescott RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg BALLET with Dawn Hillen dance Yuka Kawazu RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg TAP with Gwen Potter dance Gwen Potter RESERVE
10:30 - 12:00 PM All Levels CONTEMPORARY PARTNERING with Christopher & Lauren Grant dance Christopher and Lauren Grant RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg CONTEMPORARY JAZZ with Stacie Webster dance Stacie Webster RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int LATIN JAZZ FUSION with Jhesus Aponte dance Jhesus Aponte RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Slam dance Slam RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg HIP-HOP with Leslie Feliciano dance Leslie Feliciano RESERVE
12:00 - 1:30 PM Basic THEATER with Morgan Rose dance Morgan Rose RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg JAZZ FUSION with Ian Klein dance Ian Klein RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int BALLET with Ted Keener dance Ted Keener RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int TAP with Oren Korenblum dance Gwen Potter RESERVE
1:30 - 3:00 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Hannah Frederick dance Slam RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg JAZZ FUNK with Chio dance Chio RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic TAP with Mark Albrecht dance Mark Albrecht RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic BALLET with Joshua Kolberg dance Joshua Kolberg RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels AFRO'DANCE with Angel Kaba dance Angel Kaba RESERVE
1:30 - 3:00 PM Basic JAZZ with Shannon Atkins dance Shannon Atkins RESERVE
3:00 - 4:30 PM All Levels YOGA & MEDITATION with Amber Paul yoga_meditation_stretch Bridget Bose RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int STILETTO STREET JAZZ with Yvonne Marie Sain dance Yvonne Marie Sain RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg COMMERCIAL JAZZ with Debbie Wilson dance Debbie Wilson RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg BALLET with Mary Beth Hansohn dance Mary Beth Hansohn RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg THEATER TAP with Justin Boccitto dance Aaron Burr RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY with Michaela McGowan dance Michaela McGowan RESERVE
3:00 - 4:30 PM Beg HIP-HOP with AntBoogie dance AntBoogie RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int BALLET with Joshua Kolberg dance Joshua Kolberg RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg BALLET with Liane Plane dance Yuka Kawazu RESERVE
4:30 - 6:00 PM All Levels VOGUEING with Omari Mizrahi dance Omari Mizrahi RESERVE
4:30 - 6:00 PM Basic HIP-HOP with Q dance Q RESERVE
4:30 - 6:00 PM Adv Beg HIP-HOP with Jamie J dance Jamie J RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg TAP with Mark Albrecht dance Mark Albrecht RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int HIP-HOP with David Thomas dance David Thomas RESERVE
6:00 - 7:30 PM Basic TAP with Sheila Pomroy dance Sheila Pomroy RESERVE
6:00 - 7:00 PM All Levels LASTICS STRETCH with Jaime Torres yoga_meditation_stretch Jaime Torres RESERVE
6:00 - 7:30 PM Basic BALLET with Deanna Doyle dance Deanna Doyle RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int THEATER REP - Ain't Too Proud with Edgar Godineaux dance Edgar Godineaux RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int CONTEMPORARY FUSION with Phil Orsano dance Phil Orsano RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg JAZZ with Heather Rigg dance Heather Rigg RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg DANCEHALL with Korie Genius dance Korie Genius RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels LOCKING with Spex dance Spex RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg CHICAGO FOOTWORK with Anthony and Talia Sugarmann dance Anthony and Talia Sugarmann RESERVE
Monday, June 24
Time Class Type Instructor
9:00 - 10:30 AM Adv Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
9:30 - 10:30 AM All Levels CORE CONDITIONING with Lynette Johnson strength_conditioning Lynette Johnson RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Eric Campros dance Eric Campros RESERVE
10:30 - 12:00 PM Int BALLET with Beth Goheen dance Beth Goheen RESERVE
10:30 - 12:00 PM Adv Beg THEATER with Jason Wise dance Jason Wise RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BROADWAY JAZZ with Sue Samuels dance Sue Samuels RESERVE
10:30 - 12:00 PM Basic TAP with Doug Shankman dance Jill Kenney RESERVE
10:30 - 12:00 PM Beg BALLET with Andrey Silantyev dance Andrey Silantyev RESERVE
10:30 - 12:00 PM Basic HIP-HOP with J9 dance J9 RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg BALLET with Natalya Stavro dance Natalya Stavro RESERVE
12:00 - 1:00 PM All Levels PILATES with Linda Farrell pilates_barre Linda Farrell RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Ginger Cox dance Ginger Cox RESERVE
12:00 - 1:30 PM Beg BALLET with Dariusz Hochman dance Dariusz Hochman RESERVE
12:00 - 1:30 PM Adv Beg TAP with Jill Kenney dance Jill Kenney RESERVE
12:00 - 1:30 PM Int THEATER with Lizz Picini dance Lizz Picini RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg BALLET with Jamie Salmon dance Jamie Salmon RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg COMMERCIAL JAZZ with Debbie Wilson dance Debbie Wilson RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg HIP-HOP with Leslie Feliciano dance Leslie Feliciano RESERVE
1:30 - 3:00 PM Beg TAP with Jill Kenney dance Jill Kenney RESERVE
1:30 - 3:00 PM Adv Beg COMMERCIAL CONTEMPORARY with Emily Greenwell dance Emily Greenwell RESERVE
1:30 - 3:00 PM All Levels FLOORBARRE with Anna Griffin pilates_barre Anna Griffin RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int Adv THEATER JAZZ with Karla Puno Garcia dance Karla Puno Garcia RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg CONTEMPORARY JAZZ with Slam dance Slam RESERVE
3:00 - 4:30 PM Basic BALLET with Joy Karley dance Joy Karley RESERVE
3:00 - 4:30 PM Adv Beg TV/VIDEO JAZZ with Lane Napper dance Lane Napper RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int STREET JAZZ with Deshawn Da Prince dance Deshawn Da Prince RESERVE
3:00 - 4:30 PM Int TAP with Dario Natarelli dance Dario Natarelli RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int Adv STREET JAZZ with Neil Schwartz dance David Thomas RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg JAZZ with Sheila Barker dance Sheila Barker RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg BALLET with Dorit Koppel dance Dorit Koppel RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int CONTEMPORARY JAZZ with Nijawwon Matthews dance Nijawwon Matthews RESERVE
4:30 - 6:00 PM Beg TAP with Gwen Potter dance Gwen Potter RESERVE
4:30 - 6:00 PM Int THEATER with Sara Brians dance Sara Brians RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg BALLET with Joshua Kolberg dance Joshua Kolberg RESERVE
6:00 - 7:30 PM All Levels POPPING with Ms Vee dance Ms Vee RESERVE
6:00 - 7:30 PM Adv Beg JAZZ with Sheila Barker dance Sheila Barker RESERVE
6:00 - 7:30 PM Int STREET JAZZ/HIP-HOP with Carlos Neto dance Carlos Neto RESERVE
6:00 - 7:30 PM Beg CONTEMPORARY JAZZ with Michaela McGowan dance Michaela McGowan RESERVE
7:30 - 9:00 PM All Levels BURLESQUE JAZZ with Tony Guerrero dance Tony Guerrero RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg DANCEHALL with Korie Genius dance Korie Genius RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv CONTEMPORARY with Tom Richardson dance Tom Richardson RESERVE
7:30 - 9:00 PM Beg BALLET with Greg Zane dance Greg Zane RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int Adv STREET JAZZ with Candace Brown dance Candace Brown RESERVE
7:30 - 9:00 PM Basic TAP with Tony Mayes dance Tony Mayes RESERVE
7:30 - 9:00 PM Int THEATER with Charlie Sutton dance Charlie Sutton RESERVE
9:00 - 10:30 PM Basic HIP-HOP/FUNK with Christine Murray dance Christine Murray RESERVE
9:00 - 10:30 PM Beg HIP-HOP/STREET JAZZ with Eric Jenkins dance Eric Jenkins RESERVE
9:00 - 10:30 PM Int Adv CONTEMPORARY FUSION with KC Castellano dance KC Castellano RESERVE