FitHouse - Union Square
20 West 14th Street New York, NY 10011  
N/A

Class Types

Vinyasa, Sculpt, Cardio Dance, Barre, Functional Fitness, HIIT & Tabata, Boxing, Cardio, Meditation & Pranayama

Amenities

Complimentary Towels
Free Mats
Restrooms

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Union Square

Booking Window

Opens 7 days in advance

Know before you go

  • Shoes are required for HIIT classes (Slam, Stamina, Station)
  • Barefoot or grippy socks are suggested for Soma, Synergy and SculptBarre

STUDIO OVERVIEW

The FitHouse instructor team is full of best-in-class instructors from top studios. From yoga to circuit training to Pilates to dance, FitHouse has it all, under one (actually many!) roofs.

Wednesday, June 3
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:15 AM Live Stream: Bodies by Sav dance Savannah Butler RESERVE
9:30 - 10:15 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Maya Sank RESERVE
10:30 - 11:00 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Nina Marchione RESERVE
12:00 - 12:30 PM Live Stream: HIIT 30 min cardio strength_conditioning Stefanie Brown RESERVE
5:00 - 5:45 PM Live Stream: HIIT Box x ZenB cardio Tatiana Firpo RESERVE
6:00 - 6:45 PM Live Stream: Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch strength_conditioning Suki Clements RESERVE
Thursday, June 4
Time Class Type Instructor
7:30 - 8:15 AM Live Stream: Strength and Conditioning strength_conditioning Sydney Rose RESERVE
8:30 - 9:15 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Sandra Tanasijevic RESERVE
9:30 - 10:15 AM Live Stream: Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch strength_conditioning Erin Lagasse RESERVE
10:30 - 11:15 AM Live Stream: Yoga Flow yoga_meditation_stretch Rochelle Gower RESERVE
5:30 - 6:15 PM Live Stream: Strength and Conditioning strength_conditioning Andrew Mariani RESERVE
6:30 - 7:15 PM Live Stream: Barre pilates_barre Jenna Haimes RESERVE
Friday, June 5
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:15 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Todd Allen RESERVE
9:30 - 10:15 AM Live Stream: HIIT Box cardio Tatiana Firpo RESERVE
10:30 - 11:15 AM Live Stream: Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch strength_conditioning Stephanie Ottomanelli RESERVE
11:20 - 11:50 AM Live Stream: Heart Healing Meditation yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
12:00 - 12:45 PM Live Stream: Bodies by Sav dance Savannah Butler RESERVE
2:00 - 2:30 PM Live Stream: Glutes and Outer Thighs strength_conditioning Sandra Tanasijevic RESERVE
3:00 - 3:30 PM Live Stream: Cardio Sculpt cardio strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
4:00 - 4:30 PM Live Stream: Core Yoga Flow yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
5:00 - 5:45 PM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Quincie Hydock RESERVE
Saturday, June 6
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:15 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Todd Allen RESERVE
11:30 - 12:15 PM Live Stream: Yoga Flow yoga_meditation_stretch Saya Tomioka RESERVE
12:30 - 1:15 PM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Sara Hoenes RESERVE
Sunday, June 7
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:45 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Paige Howell RESERVE
10:00 - 10:45 AM Live Stream: Strength and Conditioning strength_conditioning Sydney Rose RESERVE
11:00 - 11:45 AM Live Stream: Barre pilates_barre Jenna Haimes RESERVE
12:00 - 12:45 PM Live Stream: Yoga Flow yoga_meditation_stretch Erin Lagasse RESERVE
Monday, June 8
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:15 AM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Tiffani Robbins RESERVE
9:30 - 10:15 AM Live Stream: HIIT 45 min cardio Tatiana Firpo RESERVE
10:30 - 11:00 AM Live Stream: Arms and Abs strength_conditioning Nina Marchione RESERVE
11:00 - 11:30 AM Live Stream: Legs and Butt strength_conditioning Nina Marchione RESERVE
12:00 - 12:45 PM Live Stream: Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch strength_conditioning Suki Clements RESERVE
5:00 - 5:45 PM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Paige Howell RESERVE
6:00 - 6:45 PM Live Stream: HIIT 45 min cardio Kenny Santucci RESERVE
7:00 - 7:45 PM Live Stream: Yoga Flow yoga_meditation_stretch Suki Clements RESERVE
Tuesday, June 9
Time Class Type Instructor
8:30 - 9:15 AM Live Stream: HIIT 45 min cardio Tatiana Firpo RESERVE
9:30 - 10:15 AM Live Stream: Barre pilates_barre Lauren Muraski RESERVE
10:30 - 11:15 AM Live Stream: Yoga Sculpt yoga_meditation_stretch strength_conditioning Erin Lagasse RESERVE
12:00 - 12:30 PM Live Stream: Cardio Sculpt cardio strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
5:30 - 6:15 PM Live Stream: Sculpt strength_conditioning Lauren Muraski RESERVE
6:30 - 7:15 PM Live Stream: HIIT 45 min cardio Hannah Delmonte RESERVE