Get 20% off your first month with code TWENTY.

Liftonic
13 Gansevoort Street Lower Level New York, NY 10014  
212-220-0529

Class Types

Sculpt

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

Meatpacking

STUDIO OVERVIEW

LIFTONIC is a dynamic group weight training class paired with pilates movements, dumbbells and body-weight exercises for an intense 50 minute full body, abdominal/core workout. Every participant works on their own weights bench with TV monitors overhead so you can maintain proper form and keep in tempo with the instructor’s pace. New workouts are released every few weeks, allowing you enough time to increase the weights for maximum results while also challenging the body with new exercises and movements.

Monday, March 18
Time Class Type Instructor
9:30 - 10:20 AM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
12:30 - 1:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
4:30 - 5:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
5:30 - 6:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
6:30 - 7:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
7:30 - 8:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
Tuesday, March 19
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
4:30 - 5:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
6:30 - 7:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
7:30 - 8:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Wednesday, March 20
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
7:00 - 7:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
8:00 - 8:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
9:30 - 10:20 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
6:30 - 7:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
7:30 - 8:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
Thursday, March 21
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Legs & Butt strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
4:30 - 5:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
5:30 - 6:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
6:30 - 7:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
7:30 - 8:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Friday, March 22
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Arms & Abs strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
12:30 - 1:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
4:30 - 5:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
6:30 - 7:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
7:30 - 8:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
Saturday, March 23
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
10:00 - 10:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
11:00 - 11:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
12:00 - 12:50 PM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
1:00 - 1:50 PM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Sunday, March 24
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
10:00 - 10:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
11:00 - 11:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
12:00 - 12:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
4:00 - 4:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
5:00 - 5:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
Monday, March 25
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Legs, Back & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Legs, Back & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Legs, Back & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
12:30 - 1:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
4:30 - 5:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
5:30 - 6:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
6:30 - 7:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
7:30 - 8:20 PM Legs, Back & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
Tuesday, March 26
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Chest & Shoulders strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
4:30 - 5:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
6:30 - 7:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
7:30 - 8:20 PM Chest & Shoulders strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Wednesday, March 27
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
7:00 - 7:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
8:00 - 8:50 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
9:30 - 10:20 AM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
6:30 - 7:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
7:30 - 8:20 PM Full Body Abs & Core strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
Thursday, March 28
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Legs & Butt strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Legs & Butt strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
12:30 - 1:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
4:30 - 5:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
5:30 - 6:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
6:30 - 7:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
7:30 - 8:20 PM Legs & Butt strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Friday, March 29
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
7:00 - 7:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
8:00 - 8:50 AM Arms & Abs strength_conditioning Troy Brooks RESERVE
9:30 - 10:20 AM Arms & Abs strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
12:30 - 1:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
4:30 - 5:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
5:30 - 6:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Radan Sturm RESERVE
6:30 - 7:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
7:30 - 8:20 PM Arms & Abs strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
Saturday, March 30
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
10:00 - 10:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
11:00 - 11:50 AM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Lauren Bustos RESERVE
12:00 - 12:50 PM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
1:00 - 1:50 PM Full Body (Lower Body Focus) strength_conditioning Veronika Cohen RESERVE
Sunday, March 31
Time Class Type Instructor
9:00 - 9:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
10:00 - 10:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Georgia Sumner RESERVE
11:00 - 11:50 AM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
12:00 - 12:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Scott Leiendecker RESERVE
4:00 - 4:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE
5:00 - 5:50 PM Full Body (Upper Body Focus) strength_conditioning Hilary Loftus RESERVE