Get 20% off your first month with code TWENTY.

MyStryde
456 Hanover Street, 1st floor Boston, MA 02113  
857-284-7763

Class Types

Running, Kettlebell, Open Gym, Functional Fitness, Boot Camp, Sculpt

Amenities

Complimentary Towels
Free Beauty Products
Private Training
Retail
Showers
Water for Purchase

Cancellation Policy

6 hours

Neighborhood

North End

Know before you go

  • Prior running experience is not required.
  • Check in at least 5 minutes prior to class time. After this time, your treadmill may be released to someone on the waitlist or a walk-in. If it's your first time, arrive at least 15 minutes early.

STUDIO OVERVIEW

Boston's first running studio, MyStryde, offers running and treadmill classes in a motivating exciting fitness filled environment for all types of runners - from power walkers to marathoners. MyStryde can help you run your first 5k, shed pounds with boot camp, give you an intense interval speed workout, or provide a training regime for your next race. Come find your "stryde" with us! 
 

Thursday, July 19
Time Class Type Instructor
5:30 - 6:15 PM Power X strength_conditioning Becca Skudder RESERVE
6:30 - 7:30 PM Endurance cardio Amanda Waldron RESERVE
Friday, July 20
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:45 AM Stryde cardio L J RESERVE
7:00 - 7:45 AM Endurance cardio L J RESERVE
9:15 - 10:05 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
4:15 - 4:50 PM Stryde 35 cardio Becca Skudder RESERVE
5:15 - 6:05 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp L J RESERVE
Saturday, July 21
Time Class Type Instructor
7:00 - 7:55 AM Open Tread/Gym cardio strength_conditioning No Instructor x RESERVE
8:30 - 9:15 AM Power X strength_conditioning Lauren Meyer RESERVE
9:30 - 10:15 AM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
10:30 - 11:30 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
11:45 - 2:00 PM Open Tread/Gym cardio strength_conditioning No Instructor x RESERVE
Sunday, July 22
Time Class Type Instructor
9:15 - 10:15 AM Endurance Plus Core cardio Amanda Waldron RESERVE
10:30 - 11:30 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Amanda Waldron RESERVE
Monday, July 23
Time Class Type Instructor
6:15 - 6:50 AM Power 35 cardio strength_conditioning Cara Bednar RESERVE
7:00 - 7:45 AM Stryde cardio Cara Bednar RESERVE
5:30 - 6:15 PM Endurance cardio Cara Bednar RESERVE
6:30 - 7:20 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Frank Hamilton RESERVE
7:25 - 8:10 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Frank Hamilton RESERVE
Tuesday, July 24
Time Class Type Instructor
5:45 - 6:35 AM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Brendon Pires RESERVE
6:15 - 7:05 AM Outdoor Track + Strength - Charlestown High cardio strength_conditioning Lauren Meyer RESERVE
6:45 - 7:30 AM Power X strength_conditioning Becca Skudder RESERVE
7:35 - 8:10 AM Stryde 35 cardio Becca Skudder RESERVE
9:15 - 10:05 AM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Cara Bednar RESERVE
5:30 - 6:20 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
6:30 - 7:15 PM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
7:30 - 8:15 PM Power X strength_conditioning Brittany Battis RESERVE
Wednesday, July 25
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 AM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
7:10 - 8:00 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp L J RESERVE
10:15 - 11:05 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
5:00 - 5:35 PM Stryde 35 cardio Brittany Battis RESERVE
5:45 - 6:30 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Erin Cairney RESERVE
6:40 - 7:30 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Erin Cairney RESERVE
Thursday, July 26
Time Class Type Instructor
5:45 - 6:30 AM Endurance cardio Erin Cairney RESERVE
6:45 - 7:35 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Erin Cairney RESERVE
12:30 - 1:20 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Brendon Pires RESERVE
5:30 - 6:15 PM Power X strength_conditioning Becca Skudder RESERVE
6:30 - 7:30 PM Endurance cardio Amanda Waldron RESERVE
Friday, July 27
Time Class Type Instructor
6:00 - 6:45 AM Stryde cardio L J RESERVE
7:00 - 7:45 AM Endurance cardio L J RESERVE
9:15 - 10:05 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
4:15 - 4:50 PM Stryde 35 cardio Becca Skudder RESERVE
5:15 - 6:05 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp L J RESERVE
Saturday, July 28
Time Class Type Instructor
7:00 - 7:55 AM Open Tread/Gym cardio strength_conditioning No Instructor x RESERVE
8:30 - 9:15 AM Power X strength_conditioning Erin Cairney RESERVE
9:30 - 10:15 AM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
10:30 - 11:30 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
11:45 - 2:00 PM Open Tread/Gym cardio strength_conditioning No Instructor x RESERVE
Sunday, July 29
Time Class Type Instructor
9:15 - 10:15 AM Endurance Plus Core cardio Amanda Waldron RESERVE
10:30 - 11:30 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Amanda Waldron RESERVE
Monday, July 30
Time Class Type Instructor
6:15 - 6:50 AM Power 35 cardio strength_conditioning Cara Bednar RESERVE
7:00 - 7:45 AM Stryde cardio Cara Bednar RESERVE
5:30 - 6:15 PM Endurance cardio Cara Bednar RESERVE
6:30 - 7:20 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Frank Hamilton RESERVE
7:25 - 8:10 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Frank Hamilton RESERVE
Tuesday, July 31
Time Class Type Instructor
5:45 - 6:35 AM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Brendon Pires RESERVE
6:15 - 7:05 AM Outdoor Track + Strength - Charlestown High cardio strength_conditioning Lauren Meyer RESERVE
6:45 - 7:30 AM Power X strength_conditioning Becca Skudder RESERVE
7:35 - 8:10 AM Stryde 35 cardio Becca Skudder RESERVE
9:15 - 10:05 AM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Cara Bednar RESERVE
5:30 - 6:20 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
6:30 - 7:15 PM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
7:30 - 8:15 PM Power X strength_conditioning Brittany Battis RESERVE
Wednesday, August 1
Time Class Type Instructor
6:00 - 7:00 AM Endurance cardio Becca Skudder RESERVE
7:10 - 8:00 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp L J RESERVE
10:15 - 11:05 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Becca Skudder RESERVE
5:00 - 5:35 PM Stryde 35 cardio Brittany Battis RESERVE
5:45 - 6:30 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Erin Cairney RESERVE
6:40 - 7:30 PM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Erin Cairney RESERVE
Thursday, August 2
Time Class Type Instructor
5:45 - 6:30 AM Endurance cardio Erin Cairney RESERVE
6:45 - 7:35 AM Power Stryde cardio strength_conditioning boot_camp Erin Cairney RESERVE
12:30 - 1:20 PM Stryde Plus Core cardio strength_conditioning Brendon Pires RESERVE