Get 20% off your first month with code TWENTY .

Barry's Bootcamp - Noho
419 Lafayette St. New York, NY 10003  

Class Types

Boot Camp, Sculpt, Running, HIIT & Tabata

Amenities

Changing rooms
Complimentary Towels
Free Beauty Products
Lockers
Protein Shakes
Retail
Showers

Cancellation Policy

12 hours

Neighborhood

NoHo

Booking Window

Opens 5 days in advance

Know before you go

  • Wear comfortable exercise clothing and a good pair of athletic shoes.
  • Water and sports drinks are available for sale or bring your own.
  • Changing rooms with showers, complimentary MALIN+GOETZ products, lockers and complimentary towel service available.
  • Arrive 15 minutes early for your first class to check-in. Returning members must arrive 5 minutes before class or your spot may be given away.

STUDIO OVERVIEW

Since 1998, Barry's Bootcamp has been delivering The Best Workout in the World® to a legendary following, including A-list celebs, models—even Olympic athletes. Barry's Bootcamp's signature hour-long workouts include 25-30 minutes of interval cardiovascular treadmill routines and 25-30 minutes of strength training utilizing free weights, resistance bands, medicine balls and other equipment. Trainers, muscle groups and even workout segments vary throughout the week so that no one class is ever the same.

Saturday, October 21
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Matthew Griffin RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Niv Zinder RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Niv Zinder RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Chris Hudson RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Josey Greenwell RESERVE
2:00 - 2:50 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mike Espinosa RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mackenzie Ross RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Jason Robert RESERVE
Sunday, October 22
Time Class Type Instructor
8:00 - 8:50 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Bradford Rahmlow RESERVE
9:10 - 10:00 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Bradford Rahmlow RESERVE
10:20 - 11:10 AM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mike Espinosa RESERVE
11:30 - 12:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Taylor Walsh RESERVE
12:45 - 1:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Mike Espinosa RESERVE
2:00 - 3:00 PM Full Body boot_camp Taylor Walsh RESERVE
3:15 - 4:05 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Jason Robert RESERVE
4:30 - 5:20 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Charlie Meredith RESERVE
5:45 - 6:35 PM Full Body cardio strength_conditioning boot_camp Ron Christopher RESERVE
Monday, October 23
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Arms & Abs boot_camp Vlad Piddubnyi RESERVE
6:00 - 7:00 AM Arms & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
7:10 - 8:10 AM Arms & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
8:20 - 9:20 AM Arms & Abs boot_camp Austin Cagley RESERVE
9:30 - 10:30 AM Arms & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
10:45 - 11:45 AM Arms & Abs boot_camp Kara Faulk RESERVE
12:30 - 1:30 PM Arms & Abs boot_camp Lindsey Clayton RESERVE
2:00 - 3:00 PM Arms & Abs boot_camp Amber Rees RESERVE
3:10 - 4:10 PM Arms & Abs boot_camp Danielle Wright RESERVE
4:20 - 5:20 PM Arms & Abs boot_camp Bradford Rahmlow RESERVE
5:30 - 6:30 PM Arms & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
6:40 - 7:40 PM Arms & Abs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
7:50 - 8:50 PM Arms & Abs boot_camp Tony Ferrari RESERVE
9:00 - 10:00 PM Arms & Abs boot_camp Dan Castillo RESERVE
Tuesday, October 24
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Butt & Legs boot_camp Danielle Wright RESERVE
6:00 - 7:00 AM Butt & Legs boot_camp Mike Espinosa RESERVE
7:10 - 8:10 AM Butt & Legs boot_camp Niv Zinder RESERVE
8:20 - 9:20 AM Butt & Legs boot_camp Niv Zinder RESERVE
9:30 - 10:30 AM Butt & Legs boot_camp Austin Cagley RESERVE
10:45 - 11:45 AM Butt & Legs boot_camp Taylor Walsh RESERVE
12:30 - 1:30 PM Butt & Legs boot_camp Sarah Otey RESERVE
2:00 - 3:00 PM Butt & Legs boot_camp Amber Rees RESERVE
3:10 - 4:10 PM Butt & Legs boot_camp Charlie Meredith RESERVE
4:20 - 5:20 PM Butt & Legs boot_camp Amber Rees RESERVE
5:30 - 6:30 PM Butt & Legs boot_camp Josey Greenwell RESERVE
6:40 - 7:40 PM Butt & Legs boot_camp Josey Greenwell RESERVE
7:50 - 8:50 PM Butt & Legs boot_camp Sarah Otey RESERVE
9:00 - 10:00 PM Butt & Legs boot_camp Ben Lauder-Dykes RESERVE
Wednesday, October 25
Time Class Type Instructor
5:00 - 5:50 AM Chest, Back & Abs boot_camp Charlie Meredith RESERVE
6:00 - 7:00 AM Chest, Back & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
7:10 - 8:10 AM Chest, Back & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
8:20 - 9:20 AM Chest, Back & Abs boot_camp Mackenzie Ross RESERVE
9:30 - 10:30 AM Chest, Back & Abs boot_camp Niv Zinder RESERVE
10:45 - 11:45 AM Chest, Back & Abs boot_camp Justin Meli RESERVE
12:30 - 1:30 PM Chest, Back & Abs boot_camp Austin Cagley RESERVE
2:00 - 3:00 PM Chest, Back & Abs boot_camp Lindsey Clayton RESERVE
3:10 - 4:10 PM Chest, Back & Abs boot_camp Austin Cagley RESERVE
4:20 - 5:20 PM Chest, Back & Abs boot_camp Amber Rees RESERVE
5:30 - 6:30 PM Chest, Back & Abs boot_camp Josey Greenwell RESERVE
6:40 - 7:40 PM Chest, Back & Abs boot_camp Josey Greenwell RESERVE
7:50 - 8:50 PM Chest, Back & Abs boot_camp Taylor Walsh RESERVE
9:00 - 10:00 PM Chest, Back & Abs boot_camp Vlad Piddubnyi RESERVE